İlişkili Haberler

Dünya Böbrek Komitesi, bu sinsi ve ilerleyici hastalığa karşı farkındalık yaratmak için her yıl mart ayının ikinci haftasında “Dünya Böbrek Günü” düzenliyor. Komite, bu yıl dikkatleri çocuklardaki riske çekiyor. Bu yılki slogan “Kronik Böbrek Hastalıkları ve Çocuklar-Önlemek için Erken Harekete Geçin” olarak belirlendi.

Son yıllarda çok önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen kronik böbrek hastalığı, aslında basit ve ucuz bazı idrar ve kan testleri ile erken saptandığında önlenebiliyor veya ilerlemesi geciktirilebiliyor.

Erken tanının her zaman mümkün olamadığını belirten Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ülkem Çakır, hastalığın sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerlediğini belirterek, bunun da yüksek sakatlık, kötü yaşam kalitesi ve ölüm oranları ile hasta sağlığını, yüksek maliyetli diyaliz ve böbrek nakli tedavileri ile de sağlık bütçesini ciddi bir şekilde tehdit ettiğini vurguluyor.

Kronik böbrek hastalığı için en yüksek risk gruplarının şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp-damar hastalığı ve ailesinde böbrek hastalığı olanlar ile yaşlılar olduğunu söyleyen Prof. Çakır, diğer risk faktörleri arasında obezite, sigara, böbrek taşı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, sık ağrı kesici kullanımı ve bağ dokusu hastalıklarının geldiğine işaret ediyor.

BU YIL ÇOCUKLARDAKİ RİSKE DİKKAT ÇEKİLİYOR!

Tüm dünyada erişkinlerin yaklaşık yüzde 10’u böbrek hastası. Ülkemizde de her 7 erişkinden biri kronik böbrek hastası. Milyonlarca kişi bu hastalığı çekerken böbrek hastası olan 10 kişiden sadece biri hastalığının farkında. Kronik böbrek hastalığının sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresinde kendini gösterdiğini belirten Prof. Çakır, günümüzde çocukların da ciddi risk altında olduğuna dikkat çekiyor.

Böbrek sağlığını korumaya çocukluktan itibaren başlamak büyük önem taşıyor.
Böbrek sağlığını korumaya çocukluktan itibaren başlamak büyük önem taşıyor.

Çocuklarda böbrek hastalığının artmasının, ilerleyen yıllarda toplumda büyük bir iş gücü kaybı ve tedavi maliyetine yol açacağının göstergesi olduğunu belirten Çakır, “Özellikle çocuk ve genç popülasyonda kronik böbrek hastalığı tanısını erken koymak ve tedavi etmek ciddi önem taşımaktadır. Sosyal ve ekonomik yükü her geçen gün artan kronik böbrek hastalığının kontrolünü sağlamak için, toplumda yaşam biçimi değişikliklerine yol açacak ve böbrek hastalığının önlenmesi ve tedavisine dayalı hastalık yönetimi modelinin bir an önce hayata geçirilmesi gereklidir” diyor.

TEDAVİDEN ÇOK KORUNMAK ÖNEMLİ

Vücudumuz için hayati öneme sahip böbreklerimiz, karnımızın arka duvarında, bel bölgesinin iki yanında yer alıyor. Görünüm olarak kuru fasulyeyi andıran böbreklerin her biri ortalama 10 cm. boyunda ve 150 gram ağırlığa sahip. Böbrekler kanda bulunan zararlı maddeleri ve üreyi süzüyor, idrarla dışarı atılmasını sağlıyor. Bilinçsiz ilaç ve sık ağrı kesici kullanımından sigara ve aşırı alkole birçok yanlış alışkanlık böbreklere zarar verirken Prof. Dr. Ülkem Çakır, kronik böbrek hastalığının önlenebilir bir hastalık olduğunu belirterek, tedaviden çok hastalıktan korunmanın önem taşıdığını söylüyor.

Prof. Dr. Ülkem Çakır
Prof. Dr. Ülkem Çakır

BÖBREK SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN 8 ALTIN KURAL

• Formda ve aktif olun.
• Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.
• Kan basıncınızı kontrol ettirin.
• Sağlıklı beslenin ve ideal kilonuzu koruyun.
• Yeterli ve sağlıklı sıvı tüketin. Normal kiloda erişkin bir kadın günde 1,5-2 litre, erkekler ise 2-2,5 litre su tüketmeli. Suyun azı gibi aşırısı da böbreklere zarar veriyor.
• Sigara içmeyin.
• Sık ilaç tüketmeyin.
• Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, şişmanlık ve ailede böbrek hastalığı öyküsü gibi, böbrek hastalığı gelişiminde etkili olan bu risk faktörlerinden birini veya birkaçını taşıyorsanız böbrek fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirin.