Böbrek hastasına en iyi ''yeni yıl'' hediyesi

Antalya'da 7 yıldır böbrek nakli olmayı bekleyen 29 yaşındaki Barış Deniz'e kadavradan organ nakli yapıldı. Deniz, ''Yıllardır bugünü bekliyorum. Yılbaşı piyangosu bana vurdu'' dedi.

Anadolu Ajansı 28.12.2010 - 14:25

Böbrek hastasına en iyi ''yeni yıl'' hediyesi

Antalya'nın Serik ilçesinde yaşayan 29 yaşındaki Barış Deniz'e, İstanbul'da beyin ölümü gerçekleşen kişinin böbreği nakledildi.

Operasyonu gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Merkezi Cerrahi Sorumlusu Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, Barış Deniz'in, uygun bir organ bulunamadığı için 7 yıldır nakil olamadığını söyledi.

Doç. Dr. Dinçkan, Ulusal Koordinasyon Merkezi kurallarına göre, beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organlarının, merkez tarafından belirlenen illerde organ bekleyen hastalara gönderildiğini anlattı. Ulusal Koordinasyon Merkezi'nin 6'da 6 doku uyumu halinde bir istisnası olduğuna değinen Doç. Dr. Dinçkan, verici ve alıcı arasındaki tam doku uyumunda, belirlenen illerin dışına da çıkılabildiğini bildirdi.

Bağış yapılan organın dokusunun 6'da 6 uyum sağlaması halinde, hasta Türkiye'nin neresinde olursa olsun naklin gerçekleştiğini anlatan Dinçkan, ''2 binin üzerinde hasta listede kayıtlı. İstanbul'daki organ Barış Deniz'e tam uyum sağladığı için buraya gönderildi. Bu nadir bir durumdur. Başarılı bir operasyonla böbreği taktık. Gerçekten bu yılbaşı piyangosunda en büyük ikramiyeyi Barış Deniz yakaladı'' dedi.

''YILBAŞI PİYANGOSU BANA VURDU''
Hastalığı süresince birçok zorluk yaşadığını belirten ve geçimini şoförlük yaparak sağlayan Barış Deniz de yıllardır organ beklediğini ifade etti.

Uygun böbreğin bulunduğu haberi geldiğinde Gaziantep'te olduğunu ve hemen Antalya'ya geldiğini belirten Deniz, ''Yıllardır bugünü bekliyorum. Yılbaşı piyangosu bana vurdu. Artık her şeyin değişeceğine inanıyorum'' diye konuştu.

Deniz, böbrek naklinin ardından en büyük hayalinin evlenmek olduğunu sözlerine ekledi. Barış Deniz'in ablası Nurgül Deniz Gül de kardeşinin hastalığı nedeniyle hep mutsuz olduğunu dile getirerek, ''İnsan yaşamadan bizim hissettiklerimizi anlayamaz. Rüyada gibiyiz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...