Böbrek nakliyle aynı hastanede şifa buldular

Antalya'da yaşayan Ayşen Türkmen ile oğlu Abdullah Türkmen, böbrek yetmezliği ile mücadele ediyordu. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nin 315 numaralı odası, 8 yıl arayla böbrek nakli yapılan anne ile oğlunun, naklin ardından sağlıklarına kavuştukları yer oldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.11.2016 - 13:21

Böbrek nakliyle aynı hastanede şifa buldular

Muğla'nın Fethiye ilçesinde ikamet eden üç çocuk annesi Ayşen Türkmen'in Türkçe öğretmeni olan oğlu Abdullah Türkmen'e, çocukluğunda kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu.

Lise ikinci sınıfı bitirdikten sonra hastalığının son evresine gelen Türkmen'e, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde babası Ahmet Türkmen'den alınan böbrek nakledildi.

Oğlunun sağlığına kavuşmasından bir yıl sonra baş ağrısı şikayetiyle hastaneye giden anne Türkmen, iki böbreğinin de iflas ettiğini öğrendi.

Bir süre tedavi gördükten sonra oğlunun izinden giderek, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran Türkmen, ailede canlı donör olmayınca kadavra listesine alındı. 7 yıl diyalize giren Türkmen'e, Ordu'da beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin böbreğinin uyumlu olduğu tespit edildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı başkanlığındaki ekip tarafından nakil yapılan Türkmen, hastalığının son evresinde yeniden hayata tutundu.

Oğlunun ardından Ayşen Türkmen de ameliyattan sonra hastanenin 315 numaralı odasına yatırıldı.

"DİYELİZDEN KURTULDUM, YENİ BİR HAYAT BAŞLADI"

Türkmen, 8 yıl önce oğlunun nakil olduğunu ve bugün yatarak tedavi gördüğü 315 numaralı odada onun başında beklediğini anlattı.

Kadavradan kendisine uyumlu bir böbreğin bulunmasının "sürpriz" olduğunu belirten Türkmen, "Diyalizden kurtuldum, yeni bir hayat başladı. Eşim oğluma böbreğini vermişti, 8 yıl önce. O dönem hiçbir şeyim yoktu, oğluma çok üzülmüştüm. Belki de üzüntü tetikledi hastalığımı. Anneler hep evlatlarını düşünür yeter ki çocukları kurtulsun diye..." dedi.

"ANNEMİ ÇOK İYİ ANLIYORUM"

Organ nakli sürecini iyi bildiği için hastanedeki annesinin başından ayrılmayan Türkçe öğretmeni 26 yaşındaki Abdullah Türkmen ise nakil sürecinden bir yıl sonra annesinin böbreklerini kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Zorlu bir süreç oldu. Babamın, böbreğini daha önce bana verdiği için eşine verememesi onu üzdü. İki ablamın da kan grubu uymadı. Aile içinde canlı verici sıkıntısı yaşandığı için canlıdan nakil olamadı. O yüzden kadavra sırasına girmek zorunda kaldık. 7 yıl aradan sonra böyle bir nakil gerçekleşti. O süreci ben de yaşadığım için başından ayrılmıyorum, annemi çok iyi anlıyorum."

Sayfa Yükleniyor...