Boğaz ağrısı 'mit'leri...

Her üst solunum yolu enfeksiyonunda boğaz ağrısı da görülür, sıcak içecekler boğaz ağrısını geçirir, boğaz ağrısı bulaşıcı değildir... İşte boğaz enfeksiyonlarıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar.

22.12.2010 - 18:15

Boğaz ağrısı 'mit'leri...

Prof. Dr. Tarık Şapçı, boğaz enfeksiyonlarıyla ilgili doğru bilinen yanlışları şöyle sıralıyor:

Her üst solunum yolu enfeksiyonunda boğaz ağrısı da görülür.
Yanlış. Her üst solunum yolu enfeksiyonunda boğaz ağrısı görülmez, enfeksiyon farenks (ağız boşluğunun arka duvarı) ya da bademcik bölgesini tutarsa ya da bu bölgede aftöz lezyonlar olursa mutlaka boğaz ağrısı olur.

Boğaz ağrısında sıcak içecekler tüketmek boğazı rahatlatır.
Kesinlikle hayır, böyle durumlarda çok sıcak ya da çok soğuk içecekler yerine ılık içecekler tüketmek gereklidir.

Pastiller boğaz ağrısını tam olarak geçirmez.
Eğer ateş, kırgınlık, yutma güçlüğü gibi bulgular varsa enfeksiyondan şüphelenilmeli ve mutlak doktora gidilmelidir. Ancak tahrişe bağlı boğaz ağrısı varsa bol sıvı alımı ve etken madde içeren pastil kullanımı etkilidir.

Boğaz ağrıdığında da dondurma yenebilir.
Boğaz ağrısında dondurmanın yeri yoktur, sadece bademcik ameliyatı sonrası soğuğun ağrı kesici, dondurmanın da besleyici özelliğinden ötürü dondurmayı tavsiye ediyoruz.

Bademcik ameliyatı olanlar bir daha boğaz enfeksiyonu geçirmez.
Tabii ki geçirebilir, boğaz enfeksiyonlarında bademcikler dışında etkilenen pek çok alan vardır, bunlar içinde en sık farenksin (ağız boşluğunun arka duvarı) etkilenmesine bağlı farenjitleri görmek mümkündür.

Boğaz ağrısı bulaşıcı değildir.
Enfeksiyon etkenine bağlı olarak bulaşıcı olabilir, özellikle viral enfeksiyonlar ve A grubu beta hemolitik streptokok denilen bakteriye bağlı olan enfeksiyonların bulaştırıcılığı yüksektir.

Erişkinlerde enfeksiyonlara bağlı boğaz ağrısı daha sık görülür.
Hayır, enfeksiyonlara bağlı boğaz ağrısı çocuklarda daha sık görülür, erişkinlerde ise hava kirliliği, kimyasal maddelere maruz kalmak, tütün dumanı, mide asitinin boğaza çıkması (reflü), tümöral hastalıklar, aşırı konuşma ve bağırmaya bağlı irritasyon sık boğaz ağrısı nedenleridir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...