Boğazından 500 gram guatr bezi çıktı

Tiroid bezi normalde 3-5 cm uzunluğu, 30 gram ağırlığı olan bir bez. Ancak Kayseri'de çok nadir görülen bir durum yaşandı ve bir hastadan 500 gram ağırlığında guatr bezi alındı.

02.03.2010 - 13:37

Boğazından 500 gram guatr bezi çıktı

Boğazındaki ağrı şikayetiyle doktora giden Aynur Güven'in, tahlillerin ardından boğazından büyük bir guatr bezi olduğu tespit edildi.

Ameliyata alınan Aynur Güven'in boğazının her iki yanından 12 cm uzunluğunda ve 500 gram ağırlığında guatr bezi çıktı.

Başarılı geçen ameliyatın ardından sağlığına kavuşan Aynur Güven, ameliyatın ardından kendini çok iyi hissettiğini söyledi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Turgut Köse ise ''Tiroid ameliyatlarında ses tellerinin ve kandaki kalsiyum dengesini sağlayan paratroid bezlerinin zarar görebilmesi, ayrıca bu kadar büyük bezin çıkarılma sırasında ciddi kanamaların olma ihtimali vardır. Biz ameliyatı dikkatli bir şekilde yaptık. Boğazın 2 tarafından tiroid bezini sağlıklı bir şekilde çıkarttık. Hastamız ilk gün yemek yemeye başladı. Sesi gayet normal olarak çıkıyor. Hastamızın şu ana kadar herhangi bir şikyeti olmadı. Hastamızı yakında taburcu edeceğiz'' dedi.

Op. Dr. Turgut Köse, normalde tiroid bezinin 3-5 cm uzunluğunda ve 30 gram ağırlığında olduğunu, bu kadar büyük tiroid bezinin nadir görüldüğünü ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...