Bonjawo, hizmet için döndü

Kamerunlu bilim adamı Jacques Bonjawo, yurtdışındaki teknoloji ve bilgisayar bilimi deneyimini ülkesinde tıp alanına aktarıyor.

28.04.2014 - 17:11

Bonjawo, hizmet için döndü

Amerikalı iş adamı Bill Gates'in eski danışmanı Kamerunlu bilim adamı Jacques Bonjawo,  deneyiminin özellikle kırsal kesimlerde yaşayanlara tıp alanında yardım etmesini umduğunu ifade etti.

Jacques Bonjawo, kırsal kesimlerde yaşayan ve sağlık güvencesi olmayanlara hizmet etmek amacıyla 10 kadar merkezin bulunduğunu, hastaların bu merkeze başvurup bir ekran yardımıyla Kamerun'un başkenti Yaounde'deki doktorların yanı sıra Avrupa'daki bir uzmana bile muayene olabildiklerini vurguladı.

''Ülkeme döndüm çünkü en başta ben bir Kamerunluyum. İkinci olarak ülkem için yapmam gereken bir ödevim olduğunu düşünüyordum. Eğitimimde başarılı oldum, uluslararası seviyede eğitim aldım ve yeni kişilerle tanışma imkanı buldum. Bunlardan ülkemin kalkınmasına katkıda bulunmak için yararlandım'' diyen Bonjawo, Kamerun'a dönmeden önce ruhsal olarak ülkesindeki şartlara hazırlandığını vurguladı.

Projeyi başlatmadan önce bu hazırlığı yaptığını belirten Bonjawo, başarılı olmak isteyen her kişinin tüm koşullara uyum sağlama yeteneğinin olması gerektiğine, başarının buna bağlı olduğuna dikkati çekti.

Bonjawo ayrıca, doğal kaynaklara sahip Afrika'nın bunları kullanması ve eğitim sisteminin geliştirilmesi gerektiğine de işaret etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...