Araştırma: Boşanmanın fiziksel ve ruhsal sağlık üzerinde olumsuz etkisi var

Danimarka’da yapılan araştırmada, boşanmış kişilerin boşandıktan sonra diğer kişilere göre fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklarının daha kötü olduğu açıklandı. Araştırmaya göre, boşanmış kişilerin enerji seviyeleri ve sosyal sağlıkları boşandıktan sonra daha kötü oluyor.

Haberler - ntv.com.tr 04.12.2020 - 17:00

Araştırma: Boşanmanın fiziksel ve ruhsal sağlık üzerinde olumsuz etkisi var

Pandemi sırasında yaklaşık dört ay evde karantinada kalan çiftler arasında boşanma oranlarının arttığı haberleri her geçen gün tekrar gündeme geliyor. Damimarka’da yapılan bir araştırmaya göre ise, pandemi döneminde boşanma kararı alan çiftlerin evlilere göre fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklarının daha kötü olduğu ortaya koyuldu.

BİN 900 BOŞANMIŞ KİŞİYE SORULDU

Frontiers in Psychology'de yayınlanan çalışmada, Danimarka'da bin 900 boşanmış kişiyle anket yapıldı. Katılımcılar boşanmalarının niteliği, geçmişleri ve sağlıkları hakkında anketler doldurdular.

Araştırmanın sonuçlarına göre, boşandıktan hemen sonra insanların yaşam kalitesinin evli insanlara göre daha kötü olduğunu ortaya çıktı.

‘FİZİKSEL AĞRI EŞİĞİNDE DÜŞÜŞ’

Çalışmada, boşanmış kişilerin genel fiziksel sağlık, zihinsel sağlığı, sosyal işlevsellik (başkalarıyla etkileşim kurma yeteneği) ve canlılık (veya genel enerji seviyesini) ölçüldü.

Ortalama bir vatandaştan daha kötü fiziksel sağlığa, enerji seviyesine, zihinsel sağlığa ve sosyal duruma sahip olduğu tespit edilen boşanmış kişilerde fiziksel ağrı eşiğinin düştüğü ve ağrıların arttığı görüldü.

‘AKIL SAĞLIĞI PROBLEMLERİ ARTTI’

Kopenhag Üniversitesi'nden profesör Dr. Soren Sander yaptığı açıklamada "Araştırmada gördüğümüz, boşanmaların sonrasında kişilerin zihinsel ve fiziksel sağlıkları diğer popülasyondan önemli ölçüde daha kötüydü" dedi.

Boşananlar, boşandıktan hemen sonra akıl sağlığı problemlerinin arttığını belirtirken diğer sorunları stres, daha zayıf bağışıklık sistemi, daha kötü kardiyovasküler sağlık, kötü uyku kalitesi ve anksiyete artışı olarak belirttiler.

Sayfa Yükleniyor...