Şaşılıktan göz sulanmasına kadar pek çok rahatsızlıkta çözüm olabilen botoksun uzman ellerde yapılması buyük önem taşıyor.

Botulinum toksininin (botoks, dysport) günümüzde tıbbın hemen hemen tüm branşlarında kullanılan bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ümit Beden, bu branşlardan birinin de göz hastalıkları olduğunu söyledi. 

Dr. Beden, “Günlük hayatta, botulinum denildiğinde akla ilk gelen, kozmetik uygulamalardır ancak göz hastalıkları ve özellikle oküloplastik cerrahi uzmanları tarafından birçok farklı nedenle göz ve çevresine uygulanabilmektedir” dedi ve botoksun göz hastalıklarında kullanımı hakkında şu bilgileri verdi:

İSTEMSİZ GÖZ KASILMALARI KONTROL ALTINA ALINIYOR
“Uzun süre düzelmeyen ve hastayı rahatsız eden göz seğirmelerinden, günlük farklı problemler düzenli botulinum uygulamaları ile kontrol altına alınabilmektedir. Bu tür hastalıkların tedavisinde, öncelikle altta yatan başka bir hastalık olmadığından emin olduktan sonra, göz çevresine ve istemsiz kasılma bölgelerine uygulanacak olan botulinum enjeksiyonları hastanın hayatını çok daha konforlu hale getirmektedir.

KURU GÖZ VE GÖZ SULANMASI ŞİKAYETLERİNİ GİDERİYOR
Gözyaşının yetersiz salgılandığı olgularda, gözyaşı toplama kanallarının çevresine yapılacak olan botulinum enjeksiyonları, gözyaşının gözden toplanmasını azaltacağı için kuru göz problemlerini rahatlatabilmektedir. Ayrıca, gözyaşı kanallarında problem olan ve bu nedenle gözyaşı gözden toplanamayıp yanaklardan aşağıya taşan hastalarda da, göz yaşı bezine botulinum uygulaması ile bu şikayetleri azaltılabilmektedir.

GUATR HASTALIĞINDA GÖRÜLEN GÖZ BULGULARINDA ETKİLİ
Bazı guatr hastalıklarında (özellikle Graves) göz ve çevresinde çok belirgin değişiklikler oluşabilmektedir. Bu değişikliklerin en belirgini, gözlerin irileşmesidir. Gözlerin irileşmesine katkıda bulunan en önemli sebeplerden biri, bu hastalarda üst göz kapağının normalden daha yukarıya kalkması ve göz açıklığının artmasıdır. Bu tür olgularda, göz kapağını kaldıran kasa yapılacak olan botulinum enjeksiyonu kapak seviyesini normal yerine getirebilmektedir.

YÜZ FELCİNDE GÖZ KAPAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ SAĞLANIYOR
Yüz felci gelişen olgularda, göz kapakları kapanamadığı için korneada kuruma ve enfeksiyon ile ülser gelişimi görülebilmektedir. Bu gibi olgularda yüz felci geçici ise düzelene kadar, kalıcı ise, göz kapak ameliyatını gerçekleştirene kadar göz koruması için üst göz kapağının botulinum ile düşürülmesi ve korneanın korunması sağlanabilmektedir.

ŞAŞILIK OLGULARINDA ÇEŞİTLİ AMAÇLAR İÇİN KULLANILIYOR
Şaşılık olgularında çeşitli amaçlar ile botulinum kullanımı mevcuttur. Felç nedeni ile gelişen şaşılıklar, bazı şaşılık ameliyatlarından sonra görülebilen problemlerin giderilmesi ve bazı şaşılık ameliyat planlamaları için uygulanan botulinum enjeksiyonları bu kullanımlara verilebilecek örneklerdendir.