Boyu 18 santimetre uzatıldı

Raşitizm hastalığı nedeniyle anne ve babası gibi boy kısalığı ve kemik eğriliği olan genç kız, bacaklarına yerleştirilen özel çivi sayesinde 18 santimetre uzatıldı.

Anadolu Ajansı 02.06.2016 - 17:48

Boyu 18 santimetre uzatıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde, Raşitizm hastalığı nedeniyle boyu kısa olan 16 yaşındaki Sena Yırıkoğulları'nını 4 kemiğine özel çiviler yerleştirildi ve bu sayede genç kızın boyu 18 santimetre uzatıldı.

Üst ve alt eklemlerdeki kemiklere çakılan ve özel olarak yüklenen bir program sayesinde her gün 2 milimetre uzatılan genç Yırıkoğulları'nın boyu, 120 santimetreden 138 santimetreye çıktı.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu, Bursa'dan gelen genç kızın bacaklarındaki eğrilikleri ve boy kısalığını giderdiklerini anlattı.

Sena'nın her iki bacağındaki üst ve alt kemiklere özel bir çivinin takıldığını ve boy uzatma işleminin böyle yapıldığını dile getiren Havıtçıoğlu, şöyle konuştu:

"Sena'ya kemik içinden boy uzatma yöntemi uygulandı. Kemiğin içine çivi yerleştirildikten sonra günde 1 milimetre uzatma yapılacak yöntem uygulandı. Çivinin içerisinde yerleştirilen özel bir program sayesinde sistem kendisini uzatıyor. Üst ve alt bacakta her gün 1'er milimetre uzatma yapıldı. Sistemi 18 santimetrelik bir uzatma için programladık ve yaklaşık 1 yıl içinde bu bitti. Üst taraftaki kemikler 10 santimetre, alt taraf ise 8 santimetre uzatıldı. Uzatma yapılırken vücut ile olan uyum da gözetildi.

"ARTIK DAHA RAHAT YÜRÜYEBİLİYORUM"

Daha önce boyunun 120 santimetre olduğunu, şimdi ise 140 santimetreye yaklaştığını dile getiren Sena Yırıkoğulları, şöyle konuştu:

"Bu hastalık bizde genetik, ailemde var. Annem ve babam boyumu uzatmamı ve daha avantajlı olmamı istediler. Ben de hem eğriliklerin giderilmesi için hem de uzatma için karar verdim. Boy uzatma yaparken hiç kendimi ölçmedim ama bakıyordum da. Otururken, uzanırken farketmiyordum, ancak ayağa kalktığımda boyumun uzadığını farkediyordum. Eskiye göre artık daha rahat yürüyebiliyorum. Yüksek yerlere daha rahat yetişebiliyorum. Kendime olan güvenim arttı. Daha mutluyum. Mutfak dolaplarına eskiden sandalyeyle çıkıyordum, şimdi rahatlıkla uzanıyorum. Şu anda lise 1'e gidiyorum ancak tedavim için dondurmuştum. Tedavi bitince yeniden okuluma döneceğim."

Sayfa Yükleniyor...