Bozuk gıda bebekleri zehirledi

İngiltere'de prematüre bebeklere damardan verilen bozuk sıvı gıda sonucu 15 bebek zehirlendi, bebeklerden 1'i hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı 05.06.2014 - 00:05

Bozuk gıda bebekleri zehirledi

İngiltere'de genelinde altı farklı hastanede, birçoğu prematüre doğan bebeklere damar yoluyla bozuk sıvı gıda verildiği ve birçoğunun bu yolla zehirlendiği tespit edildi. Hayatını kaybeden bebeğin Londra'daki Guy's and St Thomas's hastanesinde kaldığı, zehirlenen diğer 14 bebeğin ise antibyotik tedavisi gördüğü ve bu tedaviye olumlu tepki verdiği kaydedildi.

Kan zehirlenmesinin toprak ve bitkilerde yaygın bir şekilde bulunan "Bacillus cereus" adı verilen bir bakteriden kaynaklandığı ve etkisini hızlı gösterdiği belirtilirken, olayların yaşandığı tüm hastanelerdeki bebeklerin kontrolden geçirildiği, yeni bir vakanın beklenmediği duyuruldu.

İngiltere Toplum Sağlığı (PHE) Direktörü Mike Catchpole olayı "talihsiz bir durum" olarak nitelendirirken, "Bozulan gıdaların ve kalan tüm ilaç stoğunun hastanelerde kullanılmadığından emin olmak için harekete geçtik" dedi. Catchpole, bakterinin çevrede yaygın olarak bulunduğunu ancak zehirlenmeye sebep olabilecek diğer olası kaynakları da incelediklerini söyledi.

PHE ve İlaçlar ve Sağlık Bakımı Malzemeleri Düzenleme Kurumu'ndan (MHRA) yapılan ortak açıklamada ise, olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığı ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...