Bu haberler organ bağışını olumsuz etkiliyor

Türkiye'de ''organ mafyası''yla ilgili haberlerin organ bağışını olumsuz etkilediği bildirildi.

Anadolu Ajansı 24.02.2010 - 12:22

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkez Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Kamil Yakupoğlu, kaçırılan çocuklarla ilgili ''organ mafyası'' haberlerinin organ bağışını olumsuz etkilediğini söyledi.

Türkiye'de kaybolan çocukların organ mafyası tarafından kaçırıldığı yönünde kanıt bulunmadığını, buna rağmen basının ilgi çektiği için ''organ mafyası'' başlıklı haberleri kullanmayı tercih ettiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yakupoğlu, şöyle konuştu:

''Bugüne kadar çeşitli nedenlerle kaybolduktan sonra bulunan insanlarda yapılan incelemede, organlarının yerinde olduğu, vücutlarında organ alınması için açılmış kesiğe rastlanmadığı görüldü. Bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklama var. Kaçırılan çocukların uyuşturucu çetelerinin ellerini düştüğü veya dilendirildiği söyleniyor. Spekülatif haberler olduğu için basın, organ mafyası haberlerine ağırlık veriyor. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki Türkiye'de hukuk dışı yollarla organ takacak herhangi bir merkez yok. Araştırmalarla bu kanıtlanmış durumda.''

Yakupoğlu, Irak, Pakistan gibi yakın ülkelerde organ naklinin kaçak yollarla yapılabildiğini ancak bu ülkelere yönlendirilen Türk vatandaşları olduğu konusunda bilgi bulunmadığını ifade etti. Kamil Yakupoğlu, Türkiye'de hala canlı vericilerden organ nakillerinin kadavradan yapılan bağışlardan daha fazla olduğunu, organ bağışlarının artırılması için pek çok çalışma yapılmasına rağmen organ mafyasıyla ilgili haberlerin organ bağışını olumsuz etkilediğini kaydetti.

BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞİR, AİLENİN RIZASI ALINIR
Hastanede beyin ölümü gerçekleşen kişilerin beyin ölümü teşhisinin bir kurul tarafından verildiğini, kişinin organ bağış kartı olsa dahi ailesinin rızası olmadan organlarının alınmadığını belirten Yakupoğlu, ''Bu konuda tüm hekimler çok titizdir. Aile içinde bile biri bağışlıyor, iki kişi bağışlamıyorsa yakınının organlarını o kişinin organları alınmaz. Yasal olarak organ bağış kartı olan kişinin organlarını kullanabiliriz ama bu Türkiye'de yapılmaz. Mutlaka beyin ölümü gerçekleşen kişinin ailesinin rızası gerekir'' dedi.

Yakupoğlu, organ bağışının son derece hassas bir konu olduğunu, insanların aklında şüphe oluşmaması gerektiğini, umutla organ bekleyen insanlar göz önüne alınarak herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...