Bu hastalıklar en çok onları etkiliyor

Bağışıklık sistemleri daha hassas olduğu için kış hastalıkları çocukların peşini bırakmıyor. Ancak alınacak birkaç basit önlemle çocuğu bulaşıcı bu hastalıklardan korumak mümkün.

Haberler 22.02.2012 - 09:39

Bu hastalıklar en çok onları etkiliyor

Soğuk hava denilince akla ilk olarak üst solunum yolu enfeksiyonları nezle, grip, farenjit, larenjit, sinüzit ve orta kulak iltihapları geliyor. Bu hastalıklar, bağışıklık sistemleri hassas olan çocukları daha fazla etkiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları Dr. İbrahim Cingöz ile Dr. Sabahat Karakaşlılar, bazı önlemlerle çocukları bu hastalıklardan kolayca korumanın mümkün olduğunu söylüyor. İşte uzmanların önerileriyle çocukları kış hastalıklarından korumanın püf noktaları:

KAPALI ORTAMLARDAN UZAK TUTUN
Kış aylarında hastalıkların çabuk yayılmasının en önemli nedenlerinden biri, kapalı ortamlarda geçirilen zamanın yaz aylarına göre daha fazla olması. Özellikle okul dönemindeki çocuklar bu hastalıklara karşı daha savunmasız. Bu nedenle mümkün olduğunca kapalı ortamlardan kaçınılması, hasta çocukların okula gönderilmemesi ve diğer çocuklardan uzak tutulması gerekiyor.

EL HİJYENİNE DİKKAT EDİN
Çocukların bulundukları ortamda her yere dokunmamaları öneriliyor. Çünkü kış aylarında bu enfeksiyonların görülmesinin nedeni, teneffüs yoluyla ve hapşırıkla havada asılı kalan taneciklerdeki mikroplar. Çocuklar bu tip ortamlarda bir yere dokunduğunda mikroplar ellerine bulaşıyor. Bu nedenle çocuklara ellerini nasıl ve hangi sıklıkla yıkayacakları öğretilmeli.

GRİP AŞISI YAPTIRIN
Kış enfeksiyonlarından koruyan grip aşısı 6 aydan büyük her çocuk için öneriliyor. Kreşe ya da okula giden, sağlık öyküsünde bazı kronik rahatsızlıkları olan, astım, bronşit, kan hastalıkları ve romatizmal hastalıkları geçiren çocuklara mutlaka grip aşısı yaptırılması gerekiyor.

BAĞIŞIKLIĞINI GÜÇLENDİRİN
Kış aylarında çocuklara, ekinezya, mürver çiçeği ve ekstra C vitamini içeren besin takviyeleri verilebiliyor. Çocuklara bal yedirmek ya da ballı süt içirmek solunum yolu yumuşaklığını artırıyor. Çinko ise bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Çocuğun çinko seviyesi düşükse ekstra çinko vermek enfeksiyonları azaltmaya yardımcı oluyor. İştahsız ya da sağlıksız beslenen çocukların beslenmesini vitaminler ile takviye etmek gerekiyor. Normal beslenen çocuğun vitamin ihtiyacı olmuyor. Beslenme düzeni kötü olan çocuğa ise balık yağı desteği verilebilir. Ancak vitamin ve besin takviyelerini vermeden önce bir uzmana danışılmalı.

PROTEİN AĞIRLIKLI BESLEYİN
Beslenme sırasında alınacak besinlerin türü önemli. Kış aylarında metabolizma yavaşlıyor ve bu nedenle enfeksiyonlara karşı direnç oluşuyor. Özellikle protein grubu, çocuklar için çok yararlı besin öğeleri içeriyor. Hayvansal gıdalardan elde edilen proteinler arasında et, süt ve yumurta bulunuyor.

SIVI TÜKETİMİNİ ARTIRIN
Çocuklar hastalandıkları zaman iştahları da azalıyor, dolayısıyla daha az sıvı alıyorlar. Oysa böyle durumlarda da, daha fazla sıvı almaları şart! Bu ihtiyacı gidermek için taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları (papatya, adaçayı, ıhlamur) ve ballı süt içirilebilir. Böylece çocuk hem kalori hem de sıvı gıda almış oluyor.

ÇOK KALIN GİYDİRMEYİN
Kış aylarında tek bir kalın kat giydirmektense, ince birkaç kat giydirmek daha doğru. Çünkü kat kat giydirilen ince giysi arasındaki hava ısındığı için, tek kat kalın giysiden daha sıcak tutuyor. Ayrıca vücut ısısı arttığında ince katlardan birini çıkararak ısısını dengelemek mümkün. Bu yüzden, çocuğunuzu normalden bir kat daha fazla giydirmeniz yeterli. Küçük çocuklar daha çok başlarından üşüdüğü için, bebeklere ve çocuklara bere ile kaşkol giydirilmesi faydalı. Fakat bunların da temizliğine dikkat edilmesi, sık sık yıkanması gerekiyor.

DÜZENLİ KONTROL YAPTIRIN
Çocukların, doktor ziyaretlerinin düzenli olarak yapılması öneriliyor. Özellikle küçük yaşlarda bu ziyaretlere daha da fazla önem vermek, aksatmamak gerekiyor. Ayrıca çocuğun ateşi yükseldiğinde ya da öksürüğü şiddetlendiğinde zaman kaybetmeden doktora başvurulması önem taşıyor.

ANTİBİYOTİK KULLANIMINI SINIRLAYIN
Üst solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 90’ını viral enfeksiyonlar oluşturuyor. Ve antibiyotikler bu enfeksiyonlara etki etmiyor. Üst solunum yollarından alt solunum yollarına inme, bademcik enfeksiyonundan apseye çevirme, kulakta sıvı toplanması, orta kulak enfeksiyonu görülmesi gibi durumlarda doktora gidilmeli. Doktor kontrolünde bu rahatsızlıkların viral enfeksiyondan bakteriyel enfeksiyona ilerlediğinin fark edilmesi halinde antibiyotik kullanılmaya başlanıyor. Ancak ateşi çıktığında, öksürdüğünde, hapşırdığında hemen antibiyotik kullanmak, antibiyotiklerin bakterilere karşı etkisini azaltıyor; direnç gelişimini artırıyor. Bu yüzden antibiyotikler mutlaka doktor kontrolünde çocuğa verilmeli.

DİNLENDİRİN
Vücudu toparlamak için dinlenmek, normalde harcanan eforu azaltmak gerekiyor. Çocukları çok fazla durdurmak mümkün olmasa da ev içinde, kalabalığa çıkmadan dinlenmesinin sağlanması öneriliyor.

Sayfa Yükleniyor...