Bu mevsimde cilt lekelerine dikkat!

Türk Dermatoloji Derneği, hava sıcaklıklarının artmasıyla, özellikle ciltte oluşan lekelere karşı daha duyarlı olunması ve tedbir alınması gerektiğine dikkat çekti.

Haberler - ntv.com.tr 21.04.2015 - 12:32

Bu mevsimde cilt lekelerine dikkat!

Türk Dermatoloji Derneği adına yazılı açıklama yapan yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Sedef Şahin, hava sıcaklıklarındaki artışla birlikte cilt lekelerinin de arttığını, bunun için önlem almak gerektiğini belirtti. 

Prof. Şahin, bazı antibiyotikler ile kalp ya da tansiyon ilaçlarının, güneşe duyarlılık oluşturabildiği ya da ciltte doğrudan leke yapabildiği uyarısında bulundu. Güneşin cilt lekelerinin oluşumunda en önemli etken olduğunun altını çizen Şahin, yüzde oluşan kahverengi geniş lekelerin (melazma), genellikle 30’lu yaşlardan sonra buğday ve esmer tenlilerde görüldüğünü, güneşin deride yılların biriktirdiği etkiyle ortaya çıkan ve lentigo olarak adlandırılan lekelerin ise 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıktığını ifade etti. Şahin, lentigoda açık tenlilerin, melazmada ise buğday ve esmer tenlilerin etkilendiğini vurguladı.

SOLARYUM CİLTTE  LEKE YAPABİLİR

Şahin, melazma tipi geniş lekelerin en çok yüzde, özellikle alın, yanaklar ve bıyık bölgesinde görüldüğüne dikkati çekerek, ciltteki lekelerin oluşmasında solaryumun da tetikleyici bir faktör olduğunun altını çizdi.

Güneşin bu lekeleri ortaya çıkaran kilit faktör olduğunu belirten ve güneş yanığının leke oluşumunu tetiklediğine işaret eden Şahin, "Bu yanıklara ait lekelerin kalıcı bir tedavisi olmamakla birlikte IPL lazer veya Q anahtarlı lazerler silgi gibi bunların silinmesini sağlar ama bir süre sonra yineleme olasılıkları yüksektir. Bazı doğumsal lekelerin; sütlü kahve lekeler veya ben şeklindeki lekelerin günümüzdeki yöntemlerle tedavisi yoktur ama belki gelecekte olabilir" bilgisini verdi.

LEKE ÇIKARDIĞINI İDDİA EDEN HER ÜRÜNE KANMAYIN

Öte yandan Şahin, çillerin de lazer veya IPL ile tamamına yakınının geriletilebildiğine dikkati çekerek, ciltte leke oluşmaması için bahar ve yaz aylarında, karlı kış günlerinde yüz bölgesinin, etkin bir şekilde güneşten korunması, şapka ve güneşten koruma faktörü 30 ve üzerinde koruyucu krem kullanılması, özellikle bahar ve yaz aylarında yüz bölgesine ağda veya sir ağda, ip ile epilasyon veya kimyasal soyma (peeling) gibi işlemlerin uygulanmasından kaçınılması gerektiğini kaydetti.

Şahin, internet sitelerinde lekeleri yok ettiği iddiasıyla reklamı yapılan uygulamalar ve ürünlere de itimat edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...