Bu sorunu doktorunuzla paylaşın!

5 kadından birinde görülen idrar kaçırma sorunu farklı nedenlerle ortaya çıkıyor. Kadınların doktorlarıyla paylaşmaya çekindiği sorun, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor.

02.11.2010 - 11:21

Bu sorunu doktorunuzla paylaşın!

Fiziksel ve psikolojik olarak birçok etkisi olan idrar kaçırma sorunu, yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak algılanmamalı. Çünkü sorunla her yaşta karşılaşmak mümkün.

Ani ve istemsiz idrar kaçırma sorunu, pek çok kadında utanç ve sıkıntı yaratıyor. Bazı kadınlarda günlük yaşamı sınırlandıracak kadar şiddetli görülen bu durum profesyonel, sosyal ve kişisel aktiviteleri etkiliyor. Ancak sıkıntı yaratan bu problemden kurtulmanın farklı çözüm yolları var.

Femical Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nden Doç. Dr. Tolga Ergin, idrar kaçırma sorununda hekime başvurulması gereken belirtileri şöyle özetliyor:

“Güldüğünüzde, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda, yürürken veya egzersiz yaparken, ağır bir eşya kaldırırken, oturur ya da yatar durumdan ayağa kalktığınızda idrar kaçırıyorsanız ve bu durumdan kurtulmak için gün boyunca sık sık tuvalete gitmek zorunda kalıyorsanız, mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.”

DOKTORUNUZLA KONUŞUN, TEDAVİ SEÇENEKLERİNİ ÖĞRENİN
İdrar yapma hissi geldiğinde tuvalete yetişemiyorsanız ve tuvalette hiçbir zaman idrarınızı tamamen boşaltamadığınız hissine kapılıyorsanız yine bir uzmana görünmekte fayda olduğunu belirten Doç. Dr. Tolga Ergin, “Böylece idrar kaçırmanızın nedeni ve tipi saptanarak en iyi tedaviye giden yolda ilk adımı atmış olursunuz. Doktorunuz ile idrar kaçırma konusunu açıkça konuşmanız, tedavi seçeneklerini öğrenmenizi ve bir zamanlar yaşadığınız aktif yaşam tarzını yeniden kazanmanızı sağlayabilir” diye konuşuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...