"Bu virüs Türkiye’de ilk kez ortaya çıktı"

Bursa ve ilçelerinde şap salgını sebebiyle 140 bin hayvan aşılandı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, "A tipi virüs ülkemizde ilk defa görüldü" dedi.

İHA 31.12.2015 - 12:59

"Bu virüs Türkiye’de ilk kez ortaya çıktı"

Şap salgınına karşı alarma geçtiklerini belirten Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, “Şap hastalığı sebebi ile şu ana kadar 140 bin büyük baş hayvan aşılandı. Bu A tipi virüs ülkemizde ilk defa görüldü. Şu anda Büyükorhan,Yenişehir, İznik, Nilüfer, İnegöl, Mudanya, Orhangazi, Mustafakemalpaşa ilçelerinde hastalık görüldü” diye konuştu. 

İlde kayıtlı 187 bin büyükbaş hayvandan 140 bininin aşısının tamamlan olduğunu dile getiren Çelik, "Geri kalan hayvanların ise aşılanmasına devam ediliyor. İnegöl ilçesinde görülen şap hastalığı sonrası Şap Enstitüsü’ne gönderilen marazi maddenin daha önce ülkemizde görülen virüslerden farklı bir A tipi şap aşısı olduğu ortaya çıktı. Şap Enstitüsü tarafından onaylanan hastalıkların tamamı A tipidir. İnegöl’de görülen hastalığın Kars’tan geldiği tespit edildi. Daha sonra başka yerlere de yayıldı. Araştırmalar ve aşılamalar devam ediyor” dedi.

Sayfa Yükleniyor...