Buerger hastası protez bacakla yürüyebilecek

Samsun'da 10 yıldır buerger hastalığı ile mücadele eden ve hastalık nedeniyle iki bacağını kaybeden 52 yaşındaki Kemal İkier, yeniden ayağa kalkmak için protez bacaklarının takılmasını bekliyor.

Anadolu Ajansı 14.08.2018 - 15:55 | Son Güncelleme : 14.08.2018 - 15:56

Buerger hastası protez bacakla yürüyebilecek

Samsun'un Çarşamba ilçesinde buerger hastalığıyla (kol ve bacakta atardamar tıkanıklığı) mücadele eden ve hayati tehlike nedeniyle iki bacağı kesilen 52 yaşındaki Kemal İkier'e, yeniden ayağa kalkması için protez bacak takılacak.

Ellerinde başlayan ardından ayaklarına geçen rahatsızlığı nedeniyle yatağa bağımlı hale gelen İkier'e Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri yardım elini uzattı.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki tetkikleri sonucunda ameliyat edilen İkier’e İl Sağlık Müdürlüğünün girişimiyle alınacak protez bacaklar takılacak.

Sıkıntılarından kurtulduğu için sevinçli olduğunu, birkaç yıldır yatağa bağımlı hale geldiğini dile getiren İkier, "Ayaklarım çürüyordu. Bakımı da git gide zorlaşıyordu. Sağ olsunlar, doktorlarımız beni kurtardı" dedi.

“EN KISA ZAMANDA PROTEZLERİ İLE YÜRÜYECEK”

Ortopedi Uzmanı Dr. Deniz Gürler de İkier'in hastalığının çok ilerlediğini, enfeksiyon ve dolaşım sorununun bulunduğunu belirterek, "Hastalık son evreye gelmişti. Hastanın kardiyolojik problemleri ileri seviyedeydi. Uygun şartlar tamamlanınca her iki bacağı da kesildi. Şu an yaralar iyileşme safhasında. En kısa zamanda protezleri ile yürümeye başlayacak" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...