Burnundan 5 santimlik sülük çıktı

15 yaşında bir kişi bir türlü durduramadığı burun kanaması şikayeti ile KBB doktoruna gitti ve burnundan 5 santimlik sülük çıktı.

Haberler - CHA 25.03.2015 - 15:06

Burnundan 5 santimlik sülük çıktı

Amasya’da 15 yaşında bir erkek çocuğu bir türlü durduramadığı burun kanaması şikayeti ile Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Polikliniği'ne müracaat etti.

Muayene sonucunda hastanın burnunda, ne zaman yapıştığı anlaşılamayan sülük tespit edildi. Bunun üzerine hastanın acilen ameliyata alınmasına karar verildi. Anestezi eşliğinde endoskopla girilerek tek parça halindeki sülük çıkartıldı. Genel durumu iyi olan hasta tedavi edildikten sonra taburcu edildi.

Hastanın burnundan sülüğü çıkaran KBB Uzmanı Operatör Doktor Mehmet Çelik, genelde sülük yapışma vakalarının tatlı sulardan, derelerden ve yalaklardan su içen hayvanların ağızlarında görüldüğünü söyledi.

Doktor Çelik, sülüklerin durdurulamayan kanamalara neden olduğunu,dere, göl, gölet ya da yalaklardan direkt olarak su içilmemesi gerektiğini belirtti.

KBB Doktoru Mehmet Çelik
KBB Doktoru Mehmet Çelik

Sülüklerin, genelde vücudun her yerine yapıştığını ve kanamalara neden olduğunu vurgulayan Çelik, “Sülük ciltten biraz zor ayrıştırılan bir şey. Kulak olsun, burun olsun, kontrolsüz giriş yerleri uyku esnasında, havuzda, denizde veya tatlı sularda herhangi bir böcek türü olsun, herhangi bir yabancı cisim olsun girebiliyor. Kulakta zaman zaman böcekleri görebiliyoruz ancak ilk defa burun içerisinde yapışık sülük vakasıyla karşılaştık. Kulağa giren böceklerde veya yabancı cisimlerde kulak zarı deliği oluşabiliyor. Bu durum hastada fark edilmeyecek bir durum değil. Hatta ilk girdiği andan itibaren fark edilebiliyor. Bazı böcekler kulak zarına zarar verebiliyor. Burunda böylesine kanamayla gelen hastalarda genelde biz damar çatlaklıkları gibi şeylerden şüpheleniriz ama bu vakada hayrete düştük” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...