Burun akıntısı beyin omurilik sıvısı (BOS) çıktı

Doğum yaptıktan sonra burnundan şeffaf sıvı gelmeye başlayan 34 yaşındaki Çise Atlas’a alerjik akıntı tedavisi uygulandı ancak genç kadın tedaviden olumlu sonuç alamadı. Bir yıl sonunda beyin omurilik zarında yırtık teşhis edilen hastanın burundan gelen akıntının beyin omurilik sıvısı olduğu belirlendi.

Haberler - DHA 09.10.2019 - 13:20

Burun akıntısı beyin omurilik sıvısı (BOS) çıktı
Arşiv

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yaşayan Çise Atlas, yıllar önce burun ameliyatı geçirdi. Burun ameliyatından yıllar sonra ise doğum yapan Atlas’ın doğum sonrası burnundan şeffaf sıvı gelmeye başladı. Birçok farklı hastaneye giden ve her seferinde alerjik akıntı tedavisi uygulanan kadının şikayetleri geçmedi. Bir yılın sonunda yapılan tetkiklerde Çise Atlas’ın omurilik zarında yırtık teşhis edildi, akıntının ise beyin omurilik sıvısı olduğu belirlendi.

KBB, Baş ve Boyun Cerrahisi ile Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalları tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sonucu Prof. Dr. Ferhat Erişir başkanlığındaki ekip tarafından operasyon gerçekleştirildi.

BURUN ZARINDAKİ İNCELME DOĞUM SIRASINDA YIRTILMIŞ OLABİLİR

Prof. Dr. Ferhat Erişir, kaza, travma, buruna alınan darbe ve operasyonlarda yaşanan komplikasyonların beyin omurilik zarında yırtığa neden olabileceğini belirterek, "Burun ameliyatında gerçekleşme ihtimali bulunan komplikasyona bağlı olarak zarda meydana gelen incelme, doğum sırasında meydana gelen basınçla birleşince, beyin zarının yırtılmasıyla sonuçlanmış olabilir. Sonrasında hastada burundan yavaş yavaş ve damla damla sıvı gelmeye başlayabilir” dedi.

SÜREKLİ BURUN AKINTISI OLANLAR DİKKAT!

“Doğru teşhis ve tedavi gerçekleştirilmeseydi, hastanın menenjitle mücadele etmesi kaçınılmaz olacaktı” diyen Erişir, “Beyinde bulunan, günde bir bardak kadar salgılanan ve hergün yenilenen beyin omurilik sıvısı, insanları travmalara karşı korur. Teşhis ve tedavi arayışları ile geçen bir yıllık süre zarfında Çise Atlas’ın sıvı kaybı yaşaması ve beynin dış ortama açık olması nedeniyle menenjit geçirme ihtimali söz konusu olacaktı. Su formunda sürekli burun akıntısı şikayeti olan kişilerin mutlaka bir uzmana başvurması gerekir” uyarısında bulundu.

TEDAVİ NASIL YAPILDI?

Hastanın beyin tabanına burun içinden yama uygulayarak tedaviyi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Prof. Erişir, şu detayları paylaştı:

"İşlem sırasında endoskopik kameralarla burun içine girilip hastanın kafa tabanına doğru ilerlendi. Burada beyin tabanına yama uygulanmak suretiyle delik kapatıldı. Bu durumdaki hastalarda şiddetli baş ağrısı olmakta, hatta ameliyat sonrası kısa bir süre baş ağrısı da devam edebilmektedir. Teşhis ve tedaviye geç kalındığı durumlarda ise burun içindeki mikroplar beyine karışıp hastanın menenjit geçirmesine sebebiyet vermekte, bu durum da hastanın hayatına mal olabilmektedir. Operasyon sonrası hastanın burun akıntısı ve baş ağrıları kendiliğinden geçmiş, hayati risk teşkil edebilecek tüm sorunlar ortadan kaldırılmıştır."

Sayfa Yükleniyor...