“İyi bir görünüş insanlar için her zaman en iyi referans olmuştur” diyen Op. Dr. Abdülkadir Göksel, yüzün uyumu için göz, ağız, alın ve çenenin ayrı bir rolü olsa da burnun özel bir önem taşıdığını söylüyor.

Yıllar boyunca burun boyutunu, ucunu, yapısını, tabanını ve kökünü değiştirmek için 100’den fazla cerrahi teknik geliştirildiğini aktaran Göksel, “Bu ameliyatlarla; psikolojik, fizyolojik, sosyolojik ve kültürel açıdan çok büyük rol oynayan bu küçük organın, kişinin sağlığına katkı sağlayacak en ideal forma getirilmesi amaçlanmıştır” diyor.

AMAÇ HEM GÜZELLİK, HEM SAĞLIK

Rinoplastinin, bilinenin aksine sadece burnun şekil olarak düzeltilmesi için yapılan bir ameliyat olmadığını kaydeden Göksel, estetik burun ameliyatlarının fonksiyonel rolü ile ilgili şöyle konuşuyor:

“Burun içinde nefes almamızı engelleyen sorunlar birçok zaman burnun dış iskeletiyle de ilintilidir. Burun orta kıkırdağında deviasyon (eğrilik) olan bazı hastalar sadece burun içerisindeki sorun giderildiğinde tam olarak rahatlayamadıklarını ifade etmektedir. Aslında burnun dış iskeleti sanıldığından çok daha fonksiyonel ve rahat nefes almamızda oldukça etkilidir. Nasal valve adını verdiğimiz yapı, burun orta duvarındaki eğriliklere ve burun etlerinin şişmesine bağlı olarak tıkalı olabileceği gibi, burun kanatlarındaki şekil bozuklukları ile ilintili olarak da tıkalı olabilmektedir. Bu nedenle burun estetik ameliyatları işlevsel anlamda da son derece önemli ameliyatlardır. Kronik sinüzit, deviasyon, burun eti büyüklükleri, konka bülloza gibi nefes almamıza engel olan bozukluklar rinoplasti ameliyatı sırasında düzeltilebileceğinden, yapılan ameliyat burnun fonksiyonu açısından son derece faydalı olmaktadır.”

İlişkili Haberler

İlişkili Haberler