Burun estetiğinde hem güzellik hem fonksiyon (Rinoplasti nedir?)

Rinoplasti, yani burun estetiği ameliyatları sadece daha güzel bir görünüm için yapılmıyor. Estetik kazanım sağlayan bu ameliyatlar aynı zamanda nefes alıp vermeyle ilgili sorunların çözümünde de önemli rol oynuyor.

ntv.com.tr 18.01.2016 - 10:47 | Son Güncelleme : 18.01.2016 - 10:56

Burun estetiğinde hem güzellik hem fonksiyon (Rinoplasti nedir?)

Yüzümüzde en dikkat çeken, yüz güzelliği ve genel ifadeyi en çok etkileyen organların başında burun geliyor. Bu nedenle burun görüntüsünden memnun olmayan çok sayıda kişi, daha güzel bir burun için ameliyat masasına yatıyor. Ancak burun estetiği ameliyatlarında amaç; hastanın sağlıklı nefes alabileceği yani mükemmel fonksiyona sahip ve aynı zamanda yüzüne uygun, güzel görünüm sağlayan bir burun olmalı.

AMELİYATLARIN HEDEFİ HEM ESTETİK HEM DE FONKSİYONEL BURUN

Burnun temel işlevinin solunum fonksiyonu olduğunu belirten KBB Uzmanı Opr. Dr. Cevdet Murat Akagün, nefes alma esnasında havanın burunda ısıtılıp nemlendirildiğini, temizlendiğini ve akciğerlerin kullanımına hazır hale getirildiğini vurguluyor.

Op. Akagün, hava ve koku alma fonksiyonlarının önemine dikkat çekerek, yapılacak burun operasyonlarında bu fonksiyonların zarar görmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Akagün, estetik burun ameliyatı için başvuran hastaların önemli bir bölümünde sadece şekil bozukluğu değil fonksiyonlar ile ilgili de sorun olduğunu anlatıyor:

“Bunların başlıcası burnun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki deviasyon denilen eğriliklerdir. Bu yüzden estetik burun ameliyatı ve burunda tıkanıklığa sebep olan deviasyon, burun içi etleri gibi sorunların beraber ele alınması çok önemlidir. Eğer burnunuzda bir eğrilik varsa bu estetik ameliyatınız sırasında giderilmezse ameliyat sonrası hem eğrilik hem de nefes alamama sorununuz devam edecektir.”

İnsan ortalama 2000 farklı kokuyu alabilir. Kokular insan hayatında yemekten cinselliğe kadar geniş bir yelpazeyi etkiler.

“KÜÇÜK BURUN GÜZEL BURUN DEMEK DEĞİL”

Rinoplastide iyi bir sonuç elde edebilmek için burnun dışındaki kontur ile burnu oluşturan anatomik yapı arasındaki dengeyi anlamak ve korumak önem taşıyor.
Son yıllarda değişmeye başlasa da estetik burun ameliyatı denildiğinde ilk akla gelenin burnun küçültülmesi olduğunu ifade eden Akagün, “Son yirmi yıla kadar burun estetiği operasyonları kıkırdak ve kemiklerden parça çıkarılarak yapılırdı. Burnun fonksiyonları ihmal edilirdi. Küçük bir burun sahibi olmak güzellik ile özdeş kabul edilir ve bu uğurda burun fonksiyonları feda edilirdi. Oysa yeni dönem ameliyatlarda burnun fonksiyonları korunurken her hastanın yüzüne uygun ve doğal görünümlü güzel burun yapılması hedefleniyor“ diyor.

Op. Dr. Akagün estetik müdahale yapıldığı belli olmayan çekici burunlar yapmanın başarı olarak kabul edildiğini hatırlatarak, sadece estetik kaygıyla yapılan ameliyatlarda burnun temel işlevlerinin göz ardı edilmesinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediğine vurgu yapıyor.

RİNOPLASTİ HANGİ YAŞLARDA YAPILIR?

Akagün, fiziksel ve duygusal gelişimin kişiden kişiye farklılık gösterdiğine dikkat çekerek bununla birlikte genellikle erkeklerde 17, kızlarda ise 18 yaş sonrası rinoplasti uygulanabileceğini söylüyor.

Op. Dr. Cevdet Murat Akagün
Op. Dr. Cevdet Murat Akagün

BURUN AMELİYATI ÖNCESİ BUNLARA DİKKAT

• Daha önce herhangi bir burun ameliyatı olup olmadığınızı,
• Burnunuza bir darbe gelip gelmediğini,
• Solunum problemi yaşayıp yaşamadığınızı,
• Kullandığınız ilaç veya vitamin olup olmadığını,
• Sigara içiyorsanız mutlaka cerrahınıza bildirmelisiniz.

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Dr. Akagün, burun ameliyatı sonrası erken iyileşmenin 1 haftada olduğunu ancak burnun istenilen hale gelmesinin 4-6 ayı bulabildiğini belirtiyor. Akagün, ameliyat sonrasında iyileşme süresini ve ameliyatın sonuçlarını etkileyebilecek noktalara dikkat çekiyor ve onları şöyle sıralıyor:

• Burun estetiği ameliyatı sonrası 4 gün uyurken ve dinlenirken baş yüksek pozisyonda (iki yastık) yatılmalıdır. (45 derecelik açı olacak şekilde.)
• İlk 4 gün aşırı mimikten (ıkınma, gülme, ağlama, bağırma, esneme gibi) sakının.
• 2-4 gün burundan kanlı sızma seklinde akıntınız olabilir. Sızıntıyı zaman zaman dokunma tarzında silebilirsiniz. Silerken zorlamayın, örselemeyin.
• 3 hafta sümkürmek ve hapşırmaktan sakının.
• 3 hafta aşırı fiziksel aktivitelerden (yüzme, aerobik, jogging, bisiklet vs.) kaçının.
• 6 hafta burnunuzu darbeden kuruyun.
• İlk 4 hafta gözlük kullanmayın. Ameliyat sonrası burun cildiniz güneş ışığına karşı hassastır. Bu nedenle 8 hafta burnunuzu güneşten koruyun (solarium, güneşlenme). Uzun süreli güneşte kalmak gerektiğinde güneş koruyucu faktör içeren kremler kullanabilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...