“Burun farkıyla” gelen tarz (Kimler rinoplasti yaptırıyor?)

Burun estetiğinin günümüzde sadece burundaki yapısal bazı sorunların düzeltilmesi için yapılmadığını belirten Estetik Cerrah Op. Dr. Özerk Demiralp, “İnsanlar aynı zamanda kusursuz bir dış görünüşe, bu sayede de sosyal hayatta tarza sahip olabilmek için de burun estetiği yaptırıyor” dedi.

ntv.com.tr 14.11.2016 - 17:35

“Burun farkıyla” gelen tarz (Kimler rinoplasti yaptırıyor?)

Nefes almadaki işlevi dolayısıyla en hayati organlar arasında olan olan burun, aynı zamanda kişinin dış görünümü belirleyen faktörlerden biri.

Burunlarında doğuştan ya da sonradan gelişen bazı durumlar dolayısıyla orantısızlık bulunan kişiler, sosyal yaşantılarında ve psikolojilerinde yer tutan bu orantısızlığı gidermek amacıyla estetik operasyonlara başvuruyor.

Son yıllarda sayıları hiç de azımsanmayacak bir kitlenin sosyal yaşantısında tarz yaratmak ve farklı görünmek amacıyla burunlarında yapısal bir sorun olmamasına rağmen burun estetiği (rinoplasti) yaptırdığını belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özerk Demiralp, dış görünüşünde kusursuzluk isteyenlerin burun estetiğine yoğun olarak başvurduklarını söylüyor.

Op. Dr. Özerk Demiralp
Op. Dr. Özerk Demiralp

Genellikle genç ve orta yaş grubundakilerin mükemmeliyetçi bir düşünceyle burun estetiği yaptırmak istediğini aktaran Demiralp, “Varlıklı olsun ya da olmasın bu kişiler burun estetiği sayesinde hayatlarına yeni bir tarz katıyorlar" dedi.

"AMELİYAT ÖNCESİ SANATSAL DEĞERLENDİRME YAPILMALI"

Burun estetiğinin diğer ameliyatlardan farklı olduğunu kaydeden Op. Dr. Özerk Demiralp şunları söyledi:

"Burun estetiği yakın zamana dek burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan cerrahi bir işlemdi. Bu tür hastalarımız zaten bu kusurları gidermek için estetik operasyona başvuruyor. Öte yandan, burunlarının görüntüsünden memnun olmayarak yüz yapısına daha uygun burun isteyen ve sosyal yaşantılarında dış görünüşün önemini kavrayarak yaşam süren kişiler için de estetik çözümler sunuyoruz. Ekibimizle birlikte üç boyutlu sanatsal bir değerlendirme ile yeni bir tasarım oluşturuyoruz. Bunu yaparken de nefes alma problemi oluşturmamak için büyük bir hassasiyetle yaklaşıyor ve her hastaya kendisine özgü yeni bir planlama ve analiz yapıyoruz."

CERRAHI BAŞARIYA GÖTÜREN YOL

Plastik cerrahide hasta seçiminin yıllardır tartışma konusu olduğunun altını çizen Op. Dr. Özerk Demiralp, yanı sıra hastanın beklentilerinin de önemli olduğuna değinerek şöyle devam etti:

"Her zaman güzel bir burun yapmak hastayı mutlu etmiyor. Onların beklentilerini, isteklerini dinlemek ve bunları cerrah olarak kendi önerilerinizle birleştirmek ameliyatın başarısını arttırıyor. Kişinin psikolojik olarak bu ameliyata uygunluğunun değerlendirilmesi ve bu ameliyatın hastanın hayatını değil, burun görünümünü değiştireceği konusunda hastayla doktorun hemfikir olması oldukça önemlidir. Özetlemek gerekirse; yüz hatlarınıza uygun olmayan bir burnunuz, daha önceden geçirilmiş bir operasyona bağlı şekil bozukluğunuz veya nefes alma probleminiz varsa ve 18 yaşınızı tamamlamışsanız bu ameliyatı olabilirsiniz."

Sayfa Yükleniyor...