“Butik tedavi” tüp bebekte başarıyı artırıyor

Dünyada yaklaşık 35 yıldan bu yana uygulanan tüp bebek tedavisi, artık herkese uygulanan tedavi prensiplerinden ‘kişiye özel butik uygulamalar’a doğru değişkenlik gösteriyor.

Haberler - ntv.com.tr 22.06.2015 - 09:52

“Butik tedavi” tüp bebekte başarıyı artırıyor

Her anne adayının birbirinden farklı özelliklere, kimi zaman da sorunlara sahip olduğunu belirten Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Hakan Özörnek, bu nedenle tüp bebek uygulamalarında kişiye özel tedavi protokollerinin daha başarılı sonuçlar verdiğini söyledi.

Yumurtalık rezervi ve kalitesinin her kadında farklı olduğunu vurgulayan Özörnek, anne adaylarına hangi tedavinin, ne zaman ve nasıl uygulanacağının detaylı şekilde anlatılmasının önemine değindi, “Kendi vücutları ve sorunları ile ilgili bilgilendirilmeleri, anne olma sürecindeki kadınlar için çok önemlidir” dedi.

İLERİ YAŞTAKİ ANNE ADAYLARINDA “ALTIN YUMURTA“ İLE BEBEK ŞANSI

Kadın kaç yaşında ise yumurtasının da aynı yaşta olduğunu ifade eden Op. Dr. Özörnek, kadınla birlikte yaşlanan yumurtaların gebelik şansını azalttığını söyledi. 20 - 30’lu yaşlardaki anne adaylarından 8 - 10 yumurta toplarken, 40’lı yaşlardaki kadınlardan toplanan yumurta sayısının 1 veya 2’ye düştüğünü kaydetti.

Bir kadının yumurta rezervi, doğduğu anda belli olur ve bu durum hiçbir şekilde değiştirilemez.

Tüp bebek tedavilerinde biraz daha “zorlu hasta” grubuna giren ileri yaştaki kadınlara uygulanan “çifte uyarım” yöntemi ile anne adaylarından adeta “altın yumurta“ elde ettiklerini söyleyen Dr. Özörnek, yöntemin özelliklerini şöyle anlattı:

“Anne adaylarında adetin başında 10 günlük bir tedavi ile yumurta topluyoruz ve bu yumurtaları donduruyoruz. 3 - 4 gün sonra bir kez daha aynı şekilde ilaç tedavisi uygulayarak ikinci kez yumurta topluyoruz. Bu şekilde elde ettiğimiz 4 - 5 yumurtayı genetik teste tabi tutuyoruz. Çünkü 40 yaşın üzerindeki kadınlarda transfer edilen 2 yumurtadan 1’inin genetik olarak kusurlu olma ihtimali çok yüksek. Bu durumda gebe kalma şansı azalıyor ya da gebelik düşük ile sonuçlanıyor. Yani bir adet döngüsünde 2 defa yumurta topluyoruz. Bu şekilde daha fazla yumurta toplayarak sağlıklı ve kaliteli yumurta ve yüksek gebelik şansını aynı anda yakalamış oluyoruz.“

Sayfa Yükleniyor...