Büyüme ağrısı mı, bel fıtığı mı?

Nöroşirürji Uzmanı Prof. Kuday, genellikle yetişkinlerde ortaya çıkan bel fıtığının, 'büyüme ağrısı' ile karıştırıldığını ve çocuklarda da görülebildiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 10.01.2015 - 12:02

Büyüme ağrısı mı, bel fıtığı mı?

Bel ağrısının, toplumun % 80'inde bulunabileceğini aktaran Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kuday, "Beli ağrımayan kişiye adeta 'anormal' denir. Hatta o kadar ki bel ağrısı her sene ABD'de devlete 50 milyar dolara mal oluyor. Çoğunlukla bel ağrılarının sebebi her zaman bel fıtığı değildir. Yüzde 2'si bel fıtığıdır. Çocuklarda bel fıtığı, en sık ergenlik döneminde Bu durum, ergenlik dönemindeki aşırı hareketlilik ve omurganın hızlı büyümesiyle izah edilebilir. Bu dönemdeki bir çocukta bel ağrısı olduğunda başka hastalıklar bakımından da değerlendirilmesi gerekir" dedi.

Bazen ailelerin çocuklarında 'büyüme ağrısı' sandığı acı, bel fıtığı olabilirBuraya alıntı girebilirsiniz.

Kuday, normalde bel fıtığına 30-50 yaşlarında daha çok rastlandığını vurguladı.

ABD'de her yıl 13 bin 600 civarında çocuğun, bel ağrıları nedeniyle doktora götürüldüğünü aktaran Kuday, "Bunların pek çoğu ağır çanta taşımak, ağır spor yapmaktan kaynaklanan bel ağrılarıdır" diye konuştu.

Bel fıtığının birtakım hazırlayıcı etkenleri bulunduğuna işaret eden Kuday, bunlardan birinin yaşlılık olduğunu dile getirdi ve şunları kaydetti: "Nadir de olsa çocuklarda bel fıtığıyla karşılaşıyoruz. Ağır bir şey kaldırmak ya da ısınmadan spor yapmak, ters hareket, fıtığa yol açabilir. 

HEMEN AMELİYAT YAPILMIYOR

Fıtığı, MR'da görsek bile çocukları hemen ameliyat etmeyiz. İki hafta yatak istirahati veririz, geçmezse 6 haftaya çıkarırız. Bunlarla da geçmiyorsa ameliyat ederiz. Ameliyat edilmedikçe büyük bir ihtimalle ağrısı geçmeyecektir."

Yılda ortalama 200 bel fıtığı ameliyatı yaptığı bilgisini veren Kuday, 2005'ten bu yana her sene 2-3 çocuğa cerrahi operasyon uyguladığını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...