Kış günlerinde kapımızı çalan soğuk algınlığı şikâyetlerinde, grip ve nezle gibi enfeksiyonlu hastalıklarda kuşburnu çayının C vitamini içeriği yanı sıra iltihap giderici etkisinden yararlanabilir.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Kuşburnu meyveleri, bilhassa C vitamini ve polifenolik içeriği nedeniyle soğuk algınlığından koruyucu ve tedavisine yardımcı olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır” dedi.

Prof. Yeşilada, son yıllarda kuşburnu meyvelerinin ileri yaşlarda yaygın görülen eklem kireçlenmesi (osteoartrit) ve romatizma ağrılarının giderilmesindeki yararlarının da klinik araştırmalar ile ortaya konduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Yürütülen deneysel çalışmalarda kuşburnu meyvelerinin eklemlerde hasar oluşturan iltihap mediyatörlerinin miktarını azalttığı tespit edilmiştir. Ülkemizde halk arasında kuşburnu meyvelerinden özellikle basur tedavisinde de yararlanılmaktadır. Taşıdığı fenolik bileşenlerin iltihap giderici ve damar cidarını destekleyici etkilerinin basurda şikâyetlerin hafifletilmesinde rol oynadığı tahmin edilmektedir.”