Eleman ilanlarında görmeye alışık olduğumuz “prezantabl” ifadesinin tamamlayıcılarından olan muntazam dişler, yüz estetiğinin önemli parçalarından biri. Araştırmalar, düzgün dişlerin özgüveni yüksek bir duruşa ve pozitif bir ilk izlenime katkı sağladığını gösteriyor.

İş hayatında estetik operasyonlara olan ilgiden, diş estetiği de payına düşeni alıyor. Estetik diş hekimliğinin bel kemiği olan ortodonti tedavisine başvuranların sayısının gün geçtikçe arttığını belirten Dr. Cem Caniklioğlu, “Ortodonti tedavisi özellikle çalışan kesim tarafından tercih edilen bir yöntem. Ancak son dönemde iş hayatına yeni atılacak olan gençler de iş arama sürecinden önce ortodontiste başvuruyor. Bunun nedeni ise işverenlerin veya işe alım uzmanlarının karşısına kendinden emin ve rahat bir gülümseme ile çıkabilmek” diyor.

Ortodonti tedavisinin gerektirdiği diş teli kullanımının estetik olarak kötü göründüğünü düşünenlerin imdadına alternatif tedavi yöntemleri giriyor. Bu alternatifler arasında yer alan yöntemlerden biri de lingual ortodonti tedavisi, yani görünmeyen diş telleri.

Dr. Cem Caniklioğlu, lingual ortodonti tedavisinin mutlaka kişiye özel olması gerektiğinin altını çiziyor ve “Hastadan alınan çene kalıbı laboratuvara gönderilerek, braketler hastanın çene kalıplarındaki dişler üzerine yerleştiriliyor ve hastanın ağzına yapıştırılıyor. Bu sayede herhangi bir uyum sorunu yaşanmıyor” diye konuşuyor.