"Çanakkale’de 60 bin kişi sağlık hizmetinden yoksun kalmak üzere"

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğünün, 60 bin kişiye hizmet veren kamuya ait 4 Aile Sağlığı Merkezi için yıkım kararı aldırdığını ve yeni bir hizmet binası tahsis etmeden hekimler için mahkeme kararı ile tahliye başvurusunda bulunduğunu söyleyen Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Şenol Atakan, “Bir kamu hizmeti veren aile hekimlerimiz, yine kamu hizmeti veren bir başka kurum tarafından sokağa atılıyor. Açıkça ifade etmek istiyorum ki adeta şoktayız” dedi.

Haberler - ntv.com.tr 28.12.2018 - 08:22

"Çanakkale’de 60 bin kişi sağlık hizmetinden yoksun kalmak üzere"

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF Başkanı Dr. Şenol Atakan, ’de 4 aile sağlığı merkezinin aynı anda yıkılmak ve hekimlere hiçbir yeni hizmet yeri gösterilmeden mahkeme yolu ile tahliye edilmek istendiğini söyledi.   

Çanakkale İl Müdürlüğü’nce Gelibolu – Çan – Yenice ve Gökçeada Aile Sağlık Müdürlüğü’nün aile hekimlerine tahsis ettiği aile sağlığı merkezlerinin kira sözleşmesinin yenilenmediğini, akabinde binalar için yıkım kararı çıkartıldığını ifade eden Dr. Atakan, bu süreçte 60 bin kişi için nereden hizmet alacaklarına ya da hekimlere nerede görev yapacaklarına ilişkin hiçbir bilgi verilmediğini, dolayısıyla 60 bin kişinin şu an sağlık hizmetinden yoksun kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Açıkça ifade etmek istiyorum ki adeta şoktayız. Bir kamu hizmeti veren aile hekimlerimiz, yine kamu hizmeti veren bir başka kurum tarafından sokağa atılıyor. Bu da yetmezmiş gibi onların hizmet verdiği 60 bin kişi sağlık hizmetinden mahrum bırakılıyor. Yaşanan durum açıkça Anayasanın sağlık ile ilgili 56.maddesine aykırıdır, suçtur. Bu durumu izah edebilecek hiçbir gerekçe yoktur. Şayet bir binadan sağlık çalışanlarının çıkması isteniyorsa onlara görev yapacakları bir başka binanın gösterilmesi gerekir. Bölge halkına da sağlık hizmeti alabilecekleri yeni bir yer gösterilir. Bu durum adeta ‘ben yaptım oldu’ zihniyetidir. Sayın Sağlık Bakanımızın ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu duruma kayıtsız kalmayacağını düşünüyoruz.

“AİLE HEKİMLERİNİN ÜZERİNDE BU KADAR YÜK OLAMAZ”

Aile hekimlerimiz yurdun dört bir yanında görev yaparken her gün üzerlerine yeni bir yük, yeni bir dert yükleniyor. Kiralarına % 46 zam yapılıyor, harcamaları birçok kalemde %20 ila 35 arasında artarken, harcama gelir kalemlerinde hiçbir artış yaşanmıyor. Tüm bunlara ek olarak iş alanlarının dışında 400’e yakın rapor yazmaları ve ek görevler yapmaları isteniyor.

“AİLE HEKİMLERİ TÜKENDİ”

Gelinen noktada aile hekimleri tükendi. Çanakkale’de yaşanan bu durum ise bizleri isyan ettirdi. 11 hekim sokağa atılıyor, 60 bin kişiye sağlık hizmeti durduruluyor. Hekimlerimiz nerede hizmet vereceğiz diye sorduklarında hiçbir çözüm sunulmuyor. Kendilerinin yer bulması isteniyor. Böyle bir kamu hizmeti anlayışı olamaz. Açıkça söylüyoruz ki tükendik. Artan mağduriyetlerimizin bir an önce çözümünü yetkililerden talep ediyoruz. Aksi takdirde 26 bin aile hekimi olarak Ankara’da bir araya geleceğimizi ifade etmek istiyoruz.”

Sayfa Yükleniyor...