Canan Karatay’a meslekten men değil, para cezası

Prof. Canan Karatay, "hamilelikte şeker yükleme testinin zararlı olduğu" yönündeki açıklaması nedeniyle meslekten men cezası aldığı haberini yalanladı ve hukuki işlem başlatacağını açıkladı. İstanbul Tabip Odası ise Karatay'a meslekten men değil para cezası verildiğini duyurdu.

Haberler - NTV Haber 01.08.2015 - 14:10

Canan Karatay’a meslekten men değil, para cezası

İstanbul Tabip Odası, hamilelere uygulanan şeker yükleme testinin zararlı olduğu yönündeki açıklamalar yapan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'a para cezası verilmesine hükmetti.

Kararı değerlendiren TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen, “Açıklamanın ardından pek çok hamile kadın şeker yükleme testini yaptırmama eğilimine girdi. Bu da hem kadınlar hem de çocuklar izin risk teşkil edebilecek bir sorunun tespit edilememesi anlamına gelir. Para cezası Türk Tabipleri Birliği disiplin soruşturması yönetmeliğine, tüzüğüne göre, TTB üyelerinin aidatlarının 3-5 katı olabaliyor. Dolayısıyla çok yüksek rakamlar değil” açıklamasında bulundu.

Karar taraflara tebliğ edildi.

Dr. Demirdizen, “İtiraz olursa bu para cezasıyla ilgili olarak dosya yüksek onur kuruluna gelecek. Ancak meslekten men olarak konuşulan konuyla ilgili, en azından Türk Tabipler Birlği Yüksek Onur Kuruluna iletilmiş bir karar yok” diye konuştu.

Profesör Canan Karatay da meslekten men haberleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı.
Karatay, yalan haberler için hukuki ve cezai işlem başlatacağını bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...