'Canlı karaciğer nakli'

Türk-Alman Sağlık Vakfı, İnönü Üniversitesi ve Karaciğer Nakli Derneği'nin ortaklaşa düzenleyeceği ''Organ Nakli Sempozyumu'', canlı karaciğer nakline sahne olacak.

Anadolu Ajansı 07.09.2011 - 11:30

'Canlı karaciğer nakli'

İnönü Üniversitesi, Türk Alman Sağlık Vakfı ile Karaciğer Nakli Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği Organ Nakli Sempozyumu, İnönü Üniversitesinde 9 Eylül’de başlayacak.

Türkiye ve Almanya'dan akademisyenlerin de katılacağı sempozyumda, organ nakli, medyadan beyaz perdeye, ekonomiden sosyal alana kadar pek çok açıdan ele alınacak.

Malatya 1. Karaciğer Nakli Günleri'nin ilkinin de sempozyum kapsamında gerçekleştirileceği programda, karaciğer, akciğer, kalp ve böbrek nakillerinin yanı sıra, kök hücre konusu da tartışılacak. Sempozyumda, organ nakli konusunda iş dünyasındaki sosyal sorunlar, organ naklinin ekonomik boyutu ve organ naklinde çocuklara yönelik acil durumlar masaya yatırılacak.

Sanatçı Kenan Işık'ın da katılması beklenen sempozyumda, sanatçı, sinema ve tiyatroda organ naklinin nasıl ele alındığı ve alınabileceği yönünde bir konuşma yapacak. Katılımcılar, iki gün sürecek sempozyumun ilk gününde Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yapılacak karaciğer nakli ameliyatını da canlı olarak izleyebilecekler.

Ayrıca, sempozyumun ikinci gününde Ankara, İstanbul ile İzmir'in dışında kalan yaklaşık 15 nakil merkezinin sorumluları, Anadolu'daki üniversitelerin nakil konusunda daha da iyi hale getirilmesi ve güçlenmesi konusunu tartışacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...