Canlı yayında prostat kanseri ameliyatı

Bu yıl ikincisi düzenlenen ''İstanbul Robotik Üroloji Cerrahi Sempozyumu'' kapsamında, cerrah olmadan illüzyonist olarak çalışan Dr. Randy Fagin, robotik cerrahi yöntemini kullanarak canlı yayında prostat kanseri ameliyatı yaptı.

Haberler 16.06.2010 - 16:24

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki ameliyat, sempozyumun düzenlendiği Point Otel'deki konferans salonuna aktarıldı.        

Fagin, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, robotik cerrahinin hastalara son teknoloji ile hizmet veren bir yöntem olduğunu söyledi.        

Yaklaşık 20 yıl illüzyonistlik yaptığını anlatan Fagin, ''İyi bir cerrahın el becerisinin çok iyi olması gerekir. İyi bir illüzyonistin de el becerisinin çok iyi olması gerekir. Böyle bir ortak nokta var. Ben şu an birtakım topları yok etmek yerine kanseri yok ediyorum'' diye konuştu.        

Fagin, bugüne kadar 2 binin üzerinde robotik cerrahi ameliyatı yaptığını belirterek, canlı yayımlanan ameliyatla ilgili de şu bilgileri verdi:        

''Prostat kanseri ameliyatı yapacağım canlı yayında ve burada dünyada en popüler olan tekniği kullanacağım. Bu tekniği Türk cerrahlarına anlatmaktan ve onların da bu teknikten faydalanıp hastalarına bunu uygulamalarından büyük mutluluk duyuyorum. Türk cerrahları teknoloji benimsemekte harika bir iş yaptılar ve Doğu Avrupa'daki cerrahlara önderlik etme konusunda çok önemli bir rol üstlendiler.''        

Ameliyatlarda cerrahın rolünün çok büyük olduğuna ve hiçbir teknolojinin cerrahın yerini tutamayacağına dikkati çeken Fagin, ''Büyük bir teknolojiyi, çok deneyimli bir cerrahın eline verirseniz başarılı sonuçlar elde edilir'' dedi.        

Sempozyum Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kural da robotik cerrahi ile laparoskopik cerrahinin birbirinin benzeri olduğunu belirterek, robotik cerrahinin en önemli avantajının üç boyutlu görüntü sunması ve kullanılan aletlerin daha yetenekli olması olduğunu söyledi.        

Ameliyatlarda kullanılan yöntemden ziyade cerrahın becerisinin öne çıktığına işaret eden Kural, ''Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın açık cerrahi, laparoskopi veya robotik cerrahi sonuçta bu ameliyatları yapan bir insan. Ancak robotik cerrahinin bize sağladığı avantaj belki o bölgedeki anatomiyi artık çok daha iyi tanımak ve yeni anatomi kavramlarının ortaya çıkmış olması. Eminim bu cerrahi ileride daha da gelişecektir'' diye konuştu.        

Kural, şişman hastalarda robotik aletlerin ve yöntemin sağladığı faydanın çok fazla olduğunu vurgulayarak, ''Bu hastalarda açık ameliyatla mukayese ettiğimiz zaman vücutta bir yaranın olmayışı önemli yarar sağlıyor'' dedi.        

Ameliyatı yapan cerrahın konsolda oturduğu için daha az yorulduğunu ifade eden Kural, yapılan bilimsel araştırmalara göre robotik cerrahinin en önemli avantajının kan kaybının çok daha az olması olduğunu kaydetti.        

Kural, yöntemin en çok prostat kanseri ameliyatlarında ve daha az sıklıkta böbrek kanserinde kullanıldığını söyleyerek, Türkiye'de 9 ''Da Vinci'' robotunun bulunduğunu, bunlara yıl sonuna kadar 2-3 robotun daha eklenebileceğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...