Cep telefonu heyecanlanma kadar etkili

Türk bilim adamlarının araştırmasına göre, cep telefonlarının yaydığı radyoaktif dalgaların kalbe etkisi, heyecanlanma ve yürüme faaliyetiyle aynı oranda.

Anadolu Ajansı 08.01.2013 - 12:38

Cep telefonu heyecanlanma kadar etkili

Adnan Menderes, Başkent ve Gazi üniversitelerinin öğretim üyelerinden oluşan araştırmacı grubun, rastgele yöntemle seçilen 30 sağlıklı birey üzerinde yaptığı çalışmanın sonuçları, uluslararası tıp veri tabanı PubMed ve SCI-E tarafından dizinlenerek Anadolu Kardiyoloji Dergisi'nde yayımlandı.

Çalışma grubunun üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Akgüllü, ''Klinik çalışmada cep telefonlarının kalp sağlığı üzerinde belirgin bir rahatsızlığa yol açabilecek ciddi bir yan etkisinin olmadığı gözlemlendi'' dedi.

Akgüllü, çalışma sürecinde tüm gönüllülerin kalp ritmlerinin ve solunum özelliklerinin takip edilerek kayıt altına alındığını vurgulayarak, şunları kaydetti: ''Araştırmamız sonucunda cep telefonlarının yaydığı radyasyonun kalp hızı değişkenliğini bir miktar etkilediğini gözlemledik. Ancak bu etkilerin günlük aktiviteler olan heyecanlanma, sıkılma, ayağa kalkma gibi faaliyetler sırasında görülebilecek kalp hızı değişimlerinden çok da farklı olmayan bir seviyede gerçekleştiğini saptadık.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...