Cep telefonu klozetten daha kirli

Araştırmalar, cep telefonlarının birçok klozetten 10 kat daha fazla bakteri barındırdığını gösteriyor. Uganda'da yaşanan olay da araştırma sonuçlarını kanıtlıyor.

Haberler 30.08.2012 - 11:21

Cep telefonu klozetten daha kirli

Uganda'da bir adamın, bir hastanenin karatina bölümünden çaldığı cep telefonundan Ebola virüsü kapması, cep telefonlarındaki tehlikeyi gözler önüne seriyor. Arizona Üniversitesi’nden mikrobiyolog Charles Gerba’ya göre, cep telefonundan hastalık kapmak için Ebola salgını olmasına da gerek yok. Tuvaletlerin sık sık temizlenmesine karşın cep telefonu gibi sık kullanılan araçlar böyle bir rutin temizlikten geçmiyor. Bu da onların daha çok bakteri barındırmasına neden oluyor. Hürriyet’in haberinde Gerba, bir telefondaki bakteri sayısının çok önemli olmadığını, bunun cep telefonlarının ortak kullanılması ya da paylaşılması durumunda arttığını ve tehlikeli olduğunu da belirtiyor.

MİKROP SAÇABİLİYOR
Cep telefonlarının yarattığı tehlikenin bir sebebi de yüze ve ağıza yakın tutuluyor olması ve insanların elektronik eşyaları temizlemede pek istikrarlı davranmamaları.

Uzmanlar tehlikeyi azaltmak için telefonların başka kişilerle ortak kullanılmamasını ve antibakteriyel temizleyicilerle temizlenmesini tavsiye ediyor. Antibakteriyel spreyler eşyaya zarar verse bile mendillerle zarar vermeden temizlemek mümkün.

Sayfa Yükleniyor...