Cep telefonu uykuya dalmayı zorlaştırıyor

Cep telefonunun yaydığı ışığın ve radyasyonun uykuyu geciktirdiğini belirten Nörolog Hikmet Yılmaz ,"Sağlıklı uyku için cep telefonuyla yatak odasına girilmemeli" dedi.

Anadolu Ajansı 19.01.2016 - 13:15

Cep telefonu uykuya dalmayı zorlaştırıyor

Anadolu Uyku Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, merkeze sabahları uyanamama, uykuda solunum bozuklukları, uykuda hareket bozuklukları, uykusuzluk ya da aşırı uyku şeklinde şikayetlerle günde 20 kişinin geldiğini söyledi.

Uyku Merkezi’nde hastaların şikayetlerine göre kan tahlili yaptıklarını anlatan Hikmet Yılmaz, gerek duyulduğu takdirde hastayı ev ortamı şeklinde düzenlenen bir odada 1-2 gün uyutarak, elektronik cihazlarla izlediklerini aktardı.

Hastaların en fazla "sabah yataktan kalkamama" şikayetleriyle geldiğini anlatan Prof. Yılmaz, bunun sebebinin gece uykuya dalma süresini geciktiren nedenlerden kaynaklandığını ifade etti.

RADYASYON UYUMAYI ZORLAŞTIRIYOR

Yılmaz, "Kişilerde bir melatonin düzeyi vardır. Melatonin, ışıkla miktarı azalan, karanlıkla aktive olan, akşam 21.30’da vücutta salgılanmaya başlayan ve bizi uykuya hazırlayan hormondur. Telefonun yaydığı led ışık, melatonin salgılanmasını engelliyor. Cep telefonunun yaydığı radyasyonun da uyanıklığa neden olduğunu düşünüyoruz. Radyasyon beyinde uyanıklıkla ilgili merkezleri uyarıyor. Bir yandan radyasyon, bir yandan ışıkla kişinin uykuya dalması zorlaşıyor veya mümkün olmuyor" dedi.

"SAAT 23.00'DEN SONRA YATAK ODANIZA CEP TELEFONU İLE GİRMEYİN"

Uyku saatinin melatonin üzerinde çok etkili olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz, şöyle konuştu: "Yatmadan önce oyun, mesajlaşma ya da sosyal medyayla ilgilenmeyi tercih edenler, uyku için gereken melatoninin en yüksek oranda salgılandığı saatleri pas geçiyor ve tabir yerindeyse bir sonraki otobüsü beklemek zorunda kalıyor. Yani melatoninin ikinci pik yapacağı dönemi. Bu da genellikle gecenin ikinci yarısını, saat 04.00’ü bulabiliyor. Sağlıklı bir uyku istiyorsanız 23.00’den sonra yatak odanıza cep telefonu ile girmeyin."

Sayfa Yükleniyor...