"Cep telefonunun zararı kırmızı et kadar"

Uzun yıllardır cep telefonlarının kanser riskinde artışa neden olup olmadığı tartışma konusu. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, cep telefonlarının kanserojen etkisini 2011'de resmen kabul etmişti. Yeni bir araştırmaya göre ise cep telefonlarının yaydığı radyasyon özellikle erkek farelerde kanseri tetikliyor ancak bu risk, kırmızı etin oluşturduğu kanser riskinden daha fazla değil.

Haberler - NTV Haber 28.05.2016 - 13:16 | Son Güncelleme : 28.05.2016 - 13:29

"Cep telefonunun zararı kırmızı et kadar"

Cep telefonları sağlığa zararlı mı ve kanser riskini artırıyor mu?

Amerikan Ulusal Enstitüsü bu soruya yanıt arayan bir araştırma yürüttü.

7 yıl süren fareler üzerindeki araştırma, cep telefonuyla uzun süre konuşmanın özellikle erkek farelerde beyin tümörü riskini arttırdığını ortaya koydu. Buna göre, ana rahminden başlamak üzere 2 yaşına kadar fareler, günde 9 saat kontrollü şekilde cep telefonu radyasyonuna maruz bırakıldı.

Deneyde, erkek farelerin yüzde 3'ünde tümörlere rastlandı. Buna karşın dişi farelerin radyasyondan neredeyse hiç etkilenmedikleri görüldü.

Araştırma dünya çapında oldukça ses getirdi. Çünkü cep telefonlarının yaydığı radyasyonun fareler üzerindeki etkisi beklenin çok altında oldu.

KIRMIZI ETİN YANLIŞ KULLANIMI DA KANSER RİSKİ YARATIYOR

Araştırmayı yürüten bilim insanlarına göre bu etki, düzenli kırmızı et tüketiminin oluşturduğu kanser riskinden daha az.

Kırmızı etin fazla miktarda tüketilmesi ve yanlış pişirme tekniklerinin kullanılması, başta kalın bağırsak olmak üzere özellikle sindirim sistemi kanserlerinde riski artırıcı faktör olarak kabul ediliyor. 

CEP TELEFONLARINDAKİ KASEROJEN ETKİ RESMEN KABUL EDİLMİŞTİ

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı
, cep telefonlarının kanserojen etkisini 2011'de resmen kabul etmişti.

Ancak uzmanlar konuyla ilgili daha çok araştırma yapılarak sonuçların karşılaştırılması gerektiğini vurguluyor.

Sayfa Yükleniyor...