1978 yılında kurulan Türkiye Kas Hastalıkları Derneği yaklaşık 60 hastalık grubu ile ilgileniyor. Bu hastalıkların çoğunluğu kalıtımsal kronik olduğu ve tedavisi bulunmadığı için kas hastaları, engelliler grubuna giriyor.

Kas hastaları toplumsal önyargı, beden imajında değişiklik, kas hareketlerinde yavaşlama, korku, panik, beğenilmeme duygusu, iletişim kuramama gibi bireysel sıkıntıların yanı sıra okulların kapı genişliklerinin ve toplu taşıma araçlarının kendilerine uygun olmaması gibi pek çok sorunla yaşamak zorunda kalıyor.

Kas hastalarının bulunduğu ortamda toplumdan ve aileden soyutlanmadan bakılıp rehabilite edilmesi, ailelerin eğitilip desteklenmesi ve sosyal hayata uyum sağlamaları için de topluma ve yetkililere önemli görevler düşüyor. 

Rep şarkıcısı Ceza, maddi manevi zorluklar yaşayan kas hastaları için yardım konseri düzenliyor. Tükiye Kas Hastalıkları Derneği'nin organize ettiği konser, 29 Nisan 2009 tarihinde Maçka Küçükçiftlik Parkı'nda gerçekleşecek. Saat 21.00'de başlayacak Ceza konserinden elde edilecek gelirle kas hastalarına akülü tekerlekli sandalye alınacak.