Çift kol ve bacak nakli ölüme götürdü

Dünyada bir ilki gerçekleştirmek için çıkılan yolda, çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar hayatını kaybetti.

Haberler 28.02.2012 - 09:58

Çift kol ve bacak nakli ölüme götürdü

Çift kol ve bacak nakli ameliyatı yapılan hastaneden üzücü haber geldi. Nakil hastası Şevket Çavdar hayatını kaybetti.

Hacettepe Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, kol ve bacak nakli yapılan hastada 'metabolik dengesizlik' meydana geldiği ve tüm önlemlere rağmen Şevket Çavdar'ın kurtarılamadığı belirtildi.

Açıklamada, "Yaklaşık 90 saate varan süreyle 200'e yakın doktor ve sağlık personelinin insanüstü bir çaba göstermesine karşın hastamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü duymaktayız" ifadesi yer aldı.

Hacettepe Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklama şöyle:
''Hastamızda gelişen metabolik dengesizlik maalesef hastamızın yaşamını ciddi düzeyde etkileyecek duruma gelmiş, alınan tüm önlemler ve uygulanan yoğun tedavi yaklaşımlarına rağmen hastamız 27.02.2012 tarihinde saat 19.20'de kaybedilmiştir.

Yaklaşık 90 saate varan süreyle 200'e yakın doktor ve sağlık personelinin insanüstü bir çaba göstermesine karşın hastamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü duymaktayız.

Bu süreçte, hastamıza dokularını bağışlayan verici ailesine minnettarlığımızı bildirirken, kan bağışlarıyla destek veren halkımıza ve bu zorlu süreçte yanımızda olan Bakanlığı'na müteşekkiriz. Hastamıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.''

UZUVLAR ALINMIŞTI
27 yaşındaki Şevket Çavdar, geçen hafta cuma günü ameliyata alınmış, kan dolaşımında yaşanan sıkıntı üzerine önce sol bacağı sonra da nakledilen diğer uzuvları çıkarılmıştı.

CENGİZ GÜL'ÜN DURUMU İYİ
Öte yandan Çavdar'ın ölüm haberinin duyurulduğu Hacettepe Üniversitesi'nin açıklamasında, Türkiye'nin ikinci yüz nakli yapılan Cengiz Gül'ün durumunun iyi olduğu belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...