Çift rahimle çift bebek

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, aşılama ile iki rahminde gebelik oluşan 21 yaşındaki Hatice Gümüş, ikiz bebek sahibi oldu. Ameliyatı yapan Yrd. Doç. Dr. Davut Güven, "Dünya literatüründe böyle bir vaka yok" dedi.

Haberler 10.01.2014 - 10:51

Çift rahimle çift bebek

Ordu’da yaşayan inşaat işçisi 28 yaşındaki Ferda Gümüş ve 21 yaşındaki Hatice Gümüş çifti çocuk sahibi olamadıkları gerekçesiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kadın Doğum Hastalıkları Anabilim Dalı’nda sağlık kontrolünden geçti. Tetkiklerde çift rahimli olduğu ortaya çıkan Hatice Gümüş’ün, hormonların yetersiz salgılanması nedeniyle çocuk sahibi olamadığı anlaşıldı.

Tüp bebek tedavisine alınan Gümüş’e IUI (aşılama) yöntemi uygulandı. Gebeliği oluşan Hatice Gümüş, Yrd. Doç. Dr. Davut Güven tarafından 34 hafta düzenli olarak kontrolden geçirildi. Sezaryen sırasında uygulanan rahim birleştirme ameliyatı ile Hatice Gümüş, ikiz bebeklerini dünyaya getirdi.

OMÜ Tıp Fakültesi Kadın Doğum Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Davut Güven, operasyonun dünyada sayılı ve Türkiye’de ise ilk olduğunu söyledi. Tedavi ile annenin gebelikte 34 haftaya girdiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Davut Güven, "Bu gebelikte normalde bir gebelik 38, 39 hafta olmadan sonlandırmıyoruz. Fakat rahimler biraz küçük olduğu için bebeklerden bir tanesinin gelişimi oldukça geri kaldı. Bu şekilde takip edemediğimiz için 34. haftada gebeliği sezaryenle sonlandırdık. Dünya literatüründe böyle bir vaka yok. Çift rahimli ve ikiz gebelik çok nadir bir durum. Hastamızda ‘hipogonadotropik hipogonadizm’ olması durumuyla makale taradığımızda böyle bir durumla ilk kez karşılaşmış oluyor. Ben kendi adıma ve hastamız adına çok sevinçliyim” diye konuştu.

"BU AMELİYAT DÜNYADA YAPILMIŞ DEĞİL"
Prof. Dr. Ali Sertaç Batıoğlu yönetiminde yapılan ameliyatın başarılı geçtiğini söyleyen Güven, “Hastamızın iki erkek bebeğini de sağlıklı bir şekilde çıkarttık. Yeni doğan bölümündeki arkadaşlarımıza teslim ettik. Bugün yaptığımız ameliyat dünyada yapılmış değil. Sezaryen sonrası iki ayrı uterusu birleştirme operasyonu yok. Ameliyatımız başarılı geçti, hasta bundan sonra sağlığına kavuşacak” şeklinde konuştu.

Ferda ve Hatice Gümüş çiftinin doğum sonrası heyecanları yüzlerinden okunurken, kuvöze alınan bebeklerin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...