İlerleyen yaşla birlikte ciltte oluşan kırışıklıklar birçok kişi için ciddi sorun olabiliyor. Cilt gençleştirmede kullanılan yöntemler arasındaki PRP (Trombositten Zengin Plazma) ciltteki leke ve akne izlerinden kurtulmada etkili oluyor. Kişinin kendi kanından elde edilen plazmanın, cilde enjekte edilmesiyle yapılan PRP ile cilt daha parlak ve genç bir görünüme kavuşuyor. PRP’nin, yaşlanma ile oluşan hasarlı dokuları onararak daha genç bir görünümün elde edilmesini sağladığını söyleyen Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Gonca Gökdemir, “PRP yüz, boyun, dekolte ve ellerin dış yüzüne uygulamalar yapılabilir” diyor.

Trombosit denilen kan hücreleri, vücuttaki hasarlı dokuların onarımı ve doğal haline dönüşmelerini sağlamak için gerekli büyüme faktörlerini yapısında barındırıyor. Eğer dokularda herhangi bir hasar olursa bu kan hücreleri, hasarlı dokuya gelerek onarım sürecini başlatıyor. PRP tedavisinde ise normal şartlar altında toplanan trombositlerden daha çok miktarda hücre hasarlı dokuda birikiyor ve böylece onarım süreci hızlı ve güçlü şekilde başlıyor.

PRP TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?
Prof. Gökdemir, PRP’nin uygulanış yöntemi ve kimlerde etkili olduğu konusunda şunları söylüyor: “Hastadan yaklaşık 10 CC kan alınır. Özel bir tüpte santrifüj edilir. Bu işlem sonucu plazma içinde normalden daha fazla miktarda trombosit birikmiş olur. Trombositten zenginleştirilmiş bu plazma, aynı kişiye enjeksiyon yoluyla verilir. Kişinin kendi kan ürünü kullanıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmez. Uygulama 4-6 hafta arayla 3-4 seans yapılmaktadır. Cilt gençleştirme tedavisinde lazer sistemleri, peeling, dermaroller yöntemleri ile birlikte kullanılabilir.

HANGİ DURUMLARDA YAPILMAZ?
• Trombosit sayısı yetersiz olan hastalar,
• Kanser hastaları,
• Kan sulandırıcı ilaç alanlar,
• Aktif enfeksiyonu olan hastalar.

DERMATOLOJİDE PRP’NİN KULLANILDIĞI ALANLAR
Cilt gençleştirme: Çalışmalar PRP tedavisi ile ciltte yaşlanma ile azalan kollajen yapısının yenilendiğini göstermektedir. PRP, yaşlanma ile oluşan hasarlı dokuları onararak daha genç bir görünümün elde edilmesine olanak sağlar. Bu amaçla yüz, boyun, dekolte ve ellerin dış yüzüne uygulamalar yapılabilir.

Saç dökülmesi: PRP, genetik olmayan saç dökülmelerinde tek başına etkili bir tedavidir. Genetik saç dökülmelerinde ise tek başına ya da saç ekimi yöntemleriyle birlikte kullanılmaktadır.

• Yara iyileşmesi: Vücutta iyileşmeyen uzun süreli yaralar, yatağa bağlı olan hastalarda görülen yatak yaraları, damar hastalığı sonucu oluşan bacak yaralarında iyileştirici etkileri bulunmaktadır.

• Sivilce izi ve ameliyat izi tedavisi.