Cildiniz kışa hazır mı?

Güzel ve sağlıklı bir cildin sırrının doğal ve dengeli beslenmeden geçiyor. Uzmanlar, kış aylarında sebze ve meyvelerle beraber zeytinyağı, süt ürünleri, yumurta sarısı, karaciğer ve yerfıstığı tüketilmesini öneriyor.

Cildiniz kışa hazır mı?

Cildin temel besin kaynağının vitaminler, antioksidanlar ve su olduğunu belirten Beslenme Uzmanı Seçil Kenar cilt sağlığının, beslenmeden çevresel faktörlere kadar birçok konuyla yakından ilişkili olduğunu söylüyor.

Kenar, “Hava kirliliği, katkı maddeleri, kozmetikler, hormonlar, hastalıklar, stres, sigara-alkol kullanımı cildin erken yaşlanmasına neden olur. Yıpranan cildin ilerleyen yaşlarda kurumaya başlaması ile de kırışıklıklarda büyük oranda artış görülür. Yaşlılık belirtilerini en aza indirgemek ve cilt hücrelerini beslemenin sırrı doğal ve dengeli beslenmekten geçer” diye konuşuyor.

Cilt ve saç sağlığı için biotin bakımından zengin olan ürünleri öneren Kenar, A-C-E vitaminlerinin de yüksek derecede antioksidan içermesi, hücreleri temizleyip, işlemlerinin devam etmesine yardımcı olması ve hücrelerin gençleşmesini sağlaması sebebiyle cilt için önemli olduğunu belirtiyor.

CİLDİN DE HAYAT KAYNAĞI SU
Cildin sıkılaşması, kırışıklıkların önlenmesi bakımından önemli olan C vitaminini almanın hayati önem taşıdığını belirten Kenar, koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, semizotu, marul vb.) ve portakal, limon, çilek, kiraz, greyfurt tarzı C vitaminini yoğun içeren meyveleri tüketmeyi öneriyor.

"Bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından gerekli olan E vitamini özellikle cildimiz için yaşlanmayı önleme, zararlı dış etkenlerden koruma gibi önemli özeliklere sahiptir. Zeytinyağı, soya fasulyesi yağı, buğday, pirinç, mısır, çavdar, yulaf, balık, ceviz, fındık, badem, marul, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana gibi besinlerden E vitamini almak mümkün. Cilt elastikiyetini, canlılığını, temizlenmesini sağlayan su ise hayat kaynağıdır" diyen Seçil Kenar, gün içinde 2 litre sıvı almayı öneriyor.

Cildi besleyen örnek diyet menüsü
Sabah: 1 kâse yoğurt, 10 adet yaban mersini, 2 adet ceviz, 3 adet kayısı, 3 kaşık yulaf ezmesi karıştırılarak tüketilecek.

Ara: 1 adet elma.

Öğle: 1 kâse sebze çorbası,  120 gr. et, salata, 1 dilim esmer ekmek.

Ara: 1 bardak az şekerli limonata, 1 porsiyon meyve, 10 adet badem.

Akşam: 1 tabak koyu yeşil yapraklı sebze yemeği (ıspanak, semizotu v.b), 1 kâse yoğurt, 4-5 kaşık kepekli makarna.

Gece: 1 porsiyon meyve, 1 bardak süt.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...