Cildinizi 2 kat fazla nemlendirin

Güneş ışınlarının etkisiyle kuruyan cilt, uzun saatler süren açlık ve susuzluk nedeniyle daha fazla yıpranıyor. Bu sebeple oruç tutarken cilt sağlığına da dikkat etmek gerekiyor.

26.06.2014 - 10:24

Cildinizi 2 kat fazla nemlendirin

Oruç nedeniyle uzun süre susuz kalan cilt nemini kaybediyor. Ayrıca iftarda ve sahurda vücut için gerekli gıdaları tam alamamak ve yetersiz uyku cildi olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle iftardan sonra bol su içilmesini, meyve ve sebze tüketmeye özen gösterilmesini öneren Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Hande Ulusal, ancak cilt için gerekli nem oranını korumak için sadece su içmenin yeterli olmadığını söylüyor. Öncelikle hücrelerde meydana gelecek hasarı önlemek gerektiğini vurgulayan Dr. Ulusal, Ramazan ayında cilt sağlığını koruma yolları hakkında şu bilgileri veriyor: “Bu dönemde nemlendiriciler kurtarıcı rolü üstlenmektedir. Cildin gün boyu nemli ve yumuşak kalmasını sağlayan ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Nemlendiriciler ayrıca çevresel kirlilik ve yıpranmaya karşı da koruyucu bir kalkan oluşturmaktadır.

CİLT TİPİ NE OLURSA OLSUN HER GÜN NEMLENDİRİCİ KULLANIN
Kişinin yağlı bir cildinin olması, nemlendirici kullanılmasına gerek olmadığı anlamına gelmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; her cilt tipi için en uygun ürünlerin kullanılmasıdır. Kuru ciltler için kremler, yağlı ciltler için ise yağ oranını dengeleyen nemlendiriciler önerilmektedir. Nemlendirici ürünler; su moleküllerini cildin en alt tabakalarına kadar taşıyarak, derinlemesine nemlendirmeyi sağlamaktadır. Doğru nemlendirici seçimi için dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

İFTARDAN SAHURA KADAR EN AZ 2 LİTRE SU İÇİN
Cilt sadece su ile temizlenmemelidir. Cildi yağlı olanların temizleme jelleriyle yıkamaları, kuru ciltlerdeyse süt formunda temizleyicilerin tercih edilmesi gerekmektedir.Vücudumuzun yüzde 70'i sudur ve bu suyun yüzde 20'si deri tarafından kullanılmaktadır. Günde en az 2 litre su tüketmek cildi toksinlerden arındırmakta, yumuşaklığını korumakta, temiz ve sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

SAÇ VE TIRNAK SAĞLIĞINIZ İÇİN BU GIDALARI TÜKETİN
Ramazan dönemindeki yetersiz beslenme cildin yanı sıra saç ve tırnak hastalıklarına da yol açabilmektedir. Bu nedenle cilt, saç ve tırnak sağlığını etkileyen maddelerden zengin beslenilmesi gerekmektedir. Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, çinko içeren kabak çekirdeği, ıspanak, susam gibi gıdalar sofralardan eksik edilmemelidir. B12 vitamini ve folik asit kaynakları kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Ramazan ayında eksikliği sık görülen vitaminlerden biri de biotindir. Biotin özellikle yumurta, fındık, ceviz gibi kuruyemişlerde ve kuru baklagillerde bulunmaktadır. Antioksidan vitaminlerin tüketimi yaşlanma karşıtı etkileri nedeniyle önerilmektedir. Bu vitaminler A C ve E vitaminleridir. Kırmızı ve turuncu renkli meyve sebzelerin tüketimine ağırlık verilmelidir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...