Cilt bakımının önemi soğuk havalarda artıyor!

Cildin soğuk havayla yıprandığını, kuruyup çatladığını belirten uzmanlar, özellikle kış mevsimine girerken doğru bakımla cildi temizleyip nemlendirmenin önemine dikkat çekiyor.

Haberler - ntv.com.tr 13.11.2018 - 09:12

Cilt bakımının önemi soğuk havalarda artıyor!
Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Cilt bakımının medikal bakım ve kozmetik bakım olmak üzere iki şekilde yapıldığını belirten ve cildinde problem olanların mutlaka bir dermatoloji kliniğinde bakım yaptırmaları gerektiğini vurgulayan Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay, cildi kışa hazırlamak için yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Ciltte problem yoksa cilt bakım uzmanlarınca ya da evde yapılacak uygulamalarla hem temizlik hem de bakım yapmanın mümkün olduğunu aktaran Dr. Günay, “Evinizde de rahatça bakım yapabilirsiniz. Kuruyan cilde zeytinyağı sürmek doğal yöntemlerden bir tanesi. Ancak cildi akneli ve yağlı olanların bunu yapmaması gerekir. Cildi doğru nemlendirmek çok önemli. Nemlendirme işlemi peçeteyle ıslaklığı alınan nemli kalan cilde yapılmalıdır. Bu en doğru yöntemdir. Günlük temizlik cilt bakımı için çok önemlidir” dedi.

YAZ LEKELERİNDEN KURTULUN

Akne izleri, hamilelik ya da güneş lekeleri gibi sorunları gidermek için cilde peeling yapılabildiğini belirten Günay, cilt lekelerine yönelik tedaviye değinerek cildi nemlendirmede etkili önerilerde bulundu:

“Ciltteki leke ve yağ izlerini yok etmek için öncelikle cilde organik ya da kimyasal asit sürülerek nötralize edilir. Soyma işlemi meyve asitleri ile yapılabilir. Meyve asitleri kullanılarak yapılan cilt soyma işlemi 20-30 dakika sürer. Roller yardımıyla meyve asitlerinin derinin alt tabakasına nüfuz etmesi sağlanarak cilt soyma işlemi gerçekleştirilir. Böylece deri yüzeyindeki hasarlı tabaka canlandırılır. Başlangıçta haftada bir uygulanan bu yöntemin sıklığı azaltılarak ayda bire düşürülür. Daha derin lekelerde kimyasal peeling uygulanarak derinin soyulması ve renginin açılması sağlanır. Son yılların en popüler uygulaması olan spot peeling yöntemiyle ise tek seansta daha hızlı sonuçlar elde edilir. Bu yöntemler sadece cilt lekeleri ve yara izlerinde değil aynı zamanda cilt yaşlanması yani anti-aging tedavisinde de uygulanır.

CİLDİNİZİ NEMLENDİRMEK İSTİYORSANIZ BU ÖNERİLERE KULAK VERİN!

• Bol su için: Bol su içmenin, cildi içeriden nemlendirdiği bir gerçek. açısından bir engel yoksa günde 2 litre su içilmesinde fayda var. Ancak çay ve kahve yerine su içilmeli. Çünkü çay, kahve gibi içecekler idrar yaptırıcı etkiye sahiptir, olan suyun da kaybına neden olurlar.
• Nemlendirici krem kullanın: Soğuk havalarda cildiniz kuruyabilir, doğru kullanılan bir nemlendirici cildi bu etkilerden korur.
• Kış aylarında da güneş koruyucu kullanın: Soğuk cildi kurutur, nemini alır, elastik liflerin kaybına kadar giden zararları vardır. Lekelerden ve yaşlanmadan korunmak için güneş koruyucuları sadece yazın değil kışın da kullanılmalı. Bunları seçerken kimyasal filtrelere ilave olarak fiziksel filtre de olmasına dikkat edilmelidir.
• Cildinizi sık sık temizleyin: Yağlanma, akne oluşumuna ve mikrop üremesine zemin hazırlar. Bu nedenle yağlı cilt sık yıkanmalıdır. Sabun şart değil fakat kullanılacaksa antiseptik ve doğal olanlar tercih edilmelidir.
• Sağlıklı beslenin: Sebze, meyve gibi vitaminden zengin yiyecekler tüketilmelidir. Yeterli bulamıyorsak, dışarıdan vitamin takviyesi olabilir. Bu amaçla Biotin, C ve E vitaminleri ve çinkonun önemi büyüktür.
Düzenli egzersiz yapın: Cilt sağlığı için spor ya da egzersiz yapmak büyük önem taşıyor. Ancak kapalı spor salonları yerine açık havada yapılması daha faydalı olacaktır.”

Sayfa Yükleniyor...