İlişkili Haberler

Ciltte yer alan melanosit hücrelerinin ürettiği pigmentlerin, cildin doğal rengindeki en önemli etken olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şemsettin Karaca, bu renk tonunun, cildi güneş ışınlarına karşı koruduğunu söyledi. 

CİLT LEKELERİ NEDEN OLUŞUR?

Güneşe maruziyet ani veya kontrolsüz olduğunda lekelerin riskli olabileceğine vurgu yapan Karaca, “Çiller ve de sonunda deri kanserleri gelişimi söz konusu olur. Diğer bir pigmentasyon nedeni kızarıklık sonrası oluşan lekelerdir ki akne, ekzema, travma, peeling ve lazer uygulamaları da buna zemin hazırlar. Halk arasında gebelik maskesi olarak bilinen melazma da en sık karşılaşılan yüzde pigmentasyon nedenidir. Bu hastalık gebelik nedenli olabileceği gibi çoğu zaman göz ardı edilen doğum kontrol haplarının kullanımına bağlı da gelişir. Alında yanakta ve çenede yüzeysel yerleşebileceği gibi derin (dermis) yerleşiminde tedavisi oldukça zordur” dedi.

Tüm bu nedenlere ek olarak; bazı sistemik ve kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların veya bazı kozmetik ürünlerin de yüzde lekelenmelere neden olduğunu kaydeden Karaca, şöyle devam etti:

CİLT LEKELERİNDEN KURTARAN YÖNTEMLER

“Bu nedenle yüzde yerleşim gösteren pigmentasyonların tedavisinde ilk basamak; nedenleri tespit için ayrıntılı muayene ve değerlendirmeden geçer. Çünkü her leke aynı değildir. En etkin ve güvenli tedavi, nedenleri ortadan kaldırmaktır. Tedavide hidrokinon, a vitamini, kojik asit, arbutin, AHA içeren kremler daha çok pigment oluşumunu azaltan etkileri nedeniyle kullanılır. Ancak en uygun hastada bile tedaviye cevap aylar alabilir. Tedaviye cevapsız hastalar veya daha hızlı cevap almak talebinde bulunan hastalar için depigmentasyon maskeleri ve peelingler kullanılabilir. Dirençli lazer tedavisi yapılır. Çeşitli antioksidan moleküller ve pigment azaltıcı ürünlerin bulunduğu karışımlarla yapılan mezoterapi de başarıyla uygulanmaktadır. Tahrişe neden olmayan bu tedavi yaz aylarında etkili ve güvenli tedavi alternatifidir. Unutulmamalıdır ki yüzdeki pigment içeren lekelerin tipleri, nedenleri, derinlikleri ve tüm bunlara göre belirlenecek tedavi alternatifleri farklıdır. Ancak uzman hekimlerin ayrıntılı değerlendirmeleriyle sorular aydınlanabilir ve etkin, güvenli çözüm önerisi sunulabilir. Böyle lekelerle mustarip hastaların uygun tedavi planı için mutlaka bir dermatolog tarafından muayene edilmelerinin önemini vurguluyoruz.”