Cilt yaşlanmasına lazer müdahalesi

Genetik faktörler, stres, beslenme alışkanlıkları ve güneş ışığı gibi etkenler cildi yaşlandırıyor. Dermatolji Uzmanı Bahar Öznur, lazer tedavileri ile cilt yaşlanmasını geciktirmenin mümkün olabildiğini söylüyor.

ntv.com.tr 18.08.2015 - 10:11

Cilt yaşlanmasına lazer müdahalesi

Cildin kendisini sürekli yenileyerek yaşlanmanın etkilerini onardığını belirten Dermatolji Uzmanı Bahar Öznur, ancak belli bir yaştan sonra hücrelerde yapılan onarım faaliyetinin yavaşladığını söyledi. Bu durumda cildin kollajen üretiminin düştüğünü, destek tabakasını oluşturan bağ dokusundaki elastik liflerin kaybolması ile de sarkmaların, kırışıklıkların, güneş lekelerinin ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıktığını aktaran Dr. Öznur, tedavi seçeneklerinden birinin de fraksiyonel lazer yöntemi olduğunu dile getirdi.

“YAŞLILIĞA BAĞLI DERİ İNCELMESİ DÜZELTİLEBİLİYOR”

Fraksiyonel lazer tedavisi ile ciltte kollajen üretiminin arttığını belirten Öznur, “Uygulama sonrasında cilt daha canlı, parlak, elastikiyeti artmış görünüme kavuşur. İnce kırışıklıklar, sarkmalar, cilt lekeleri, solgun ve cansız görünüm kısa sürede düzeltilebilir. Lazer uygulamasının hemen ardından ciltte canlı, parlak, genç bir görünüm ortaya çıkar, uygulamanın düzenli yapılmasıyla bu sağlıklı görünüm çok uzun süre devam ettirilebilir” dedi.

“DOĞUM SONRASI ÇATLAKLARA DA UYGULANABİLİR”

Yöntemin, doğum ve kilo alıp verme sonrası gelişen cilt çatlakları tedavisinde de etkili olduğunu kaydeden Dermatolog Öznur, “Diğer estetik amaçlı uygulamalarla birlikte kullanılabilen lazer yönteminde en etkili çözüm tek başına uygulandığında gözlemlenmektedir. Seanslar, cilt tipine ve deformasyonun derecesine göre değişse de 3-5 seansta çatlak, sivilce ve yanık izlerinden kurtulmak mümkün. Kanser hastalarına ve hamilelere uygulanamayan lazer tedavisinde ağrı oranı ise çok düşüktür” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...