Cinayete 'beyaz' isyan

Gaziantep'te bir doktorun hasta yakını tarafından öldürülmesini protesto eden doktorlar iş bıraktı. Acil hastalar dışında hasta bakılmayacak.

19.04.2012 - 00:29

Cinayete 'beyaz' isyan

Gaziantep'te Dr. Ersin Arslan'ın 17 yaşındaki hasta yakını tarafından öldürülmesini protesto eden doktorlar iş bıraktı.


Sağlık çalışanları, Türk Tabipleri Birliği (TTB) öncülüğünde, "herkese eşit, nitelikli, ulaşılabilir, ücretsiz sağlık hizmeti" istemiyle meydanlara indi.

TTB'nin çağırısıyla bugün sadece acil vakalara bakıldı. Rutin hasta kontrolleri ya da muayeneler yapılmadı.

Eylemlerin en anlamlısı cinayetin gerçekleştiği Gaziantep'teydi. Çeşitli hastanelerden gelen sağlık görevlileri, Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi bahçesinde toplandı. Dövizler açarak, slogan atan gruptakiler, temsili bir kanlı gömlek üzerine Dr. Ersin Arslan'ın fotoğrafını yapıştırdı, göğüslerine de ''hekimlere şiddete hayır'' yazılı etiketler iliştirdi.

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Genel Sekreteri Şaban Alagöz, yaptığı konuşmada, ülke genelinde sağlık çalışanlarının iş bıraktığını ifade ederek, ''Tek isteğimiz, can güvenliği. Çok mu şey istiyoruz'' dedi.

Gruptakiler, hastane bahçesindeki yaklaşık bir saat süren eylemin ardından Demokrasi Meydanı'na yürüdü.

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Lütfü Bay da burada yaptığı konuşmada, sağlıkta şiddetin sağlık politikalarının değişmesiyle artmaya başladığını ileri sürdü. Bay, sağlıkta şiddeti önlemek için yeni yasal düzenlemelerin yapılmasının zorunlu olduğunu savundu.

'HASTANENİN ADI 'ŞEHİT ARSLAN' OLSUN'
Konuşmaların ardından oturma eylemi yapan sağlık çalışanları, Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nin adının ''Şehit Dr. Ersin Arslan'' olarak değiştirilmesi için imza toplama kararı aldı.

Eyleme Gaziantep Barosu, Muhasebeciler Odası, Seyyar Satıcılar Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de destek verdi.

İSTANBUL'DA BİNLERCE KİŞİDEN PROTESTO
İstanbul'da doktorlar Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden Beyazıt Meydanı'na kadar yürüdü. Binlerce çalışan İl Sağlık Müdürlüğü önünde eylemlerine son verdi. Çalışanlar pankart ve sloganlarla tepkilerini dile getirdi.

ANKARA'DAKİ EYLEME 'TEKİN' DESTEĞİ
Ankara'da da Numune Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları Sağlık Bakanlığı'na yürüyüş gerçekleştirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de eyleme katılarak destek verdi. Şiddete karşı Sağlık Bakanlığı'nın duyarlı olması gerektiğini belirten Tekin, zaman zaman iktidar ve bakanların adeta sağlık çalışanlarını ve hekimleri hedef gösteren demeçleri olduğunu savundu.

Eylemlerle ilgili olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu ile görüştü.

Türk Tabipleri Birliği ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Ersin Arslan'ın bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle bugün acil servisler dışında sağlık hizmeti vermeyeceğini açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...