Çin'de ilk rahim nakli yapıldı

Çin'de insana yapılan ilk rahim naklinin başarıyla gerçekleştiği bildirildi. Rhimsiz dünyaya gelen 22 yaşındaki kadına 43 yaşındaki annesinin rahmi nakledildi.

thumbs_b_c_600dfe0924bb56ce3f35e78be097ee03.jpg

Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin kuzeybatısında bulunan Şaanşi eyaletinin Şian kentindeki Şijing Hastanesi'nde gerçekleştirilen rahim naklinde, rahimsiz dünyaya gelen 22 yaşındaki evli kadına 43 yaşındaki annesinden alınan rahmin başarılı bir şekilde nakledildiği belirtildi.

Rahim naklinde 38 cerrahın hazır bulunduğu ve operasyonun 14 saat sürdüğü ifade edilirken, hastanede gözetim altında olan anne ve kızın sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi.

Hastane yetkilileri, rahimsiz dünyaya gelen kadının kendi yumurtalığının olduğunu ve yumurta üretebildiğini belirtirken, rahim nakli yapılan kadının iyileşme sürecinin ardından eşlerden alınacak yumurta ve spermin dışarıda döllenmesiyle oluşturulacak embriyonun kadının rahmine yerleştirileceğini açıkladı.

Öte yandan, Çin'de 100 bin ile 120 bin arasında kız çocuğunun işlevsel vajina ya da rahim olmaksızın dünyaya geldiği ifade edilirken, başarılı bir şekilde gerçekleşen rahim naklinin, ülkede kısırlık sorunu olan birçok kadına umut olacağı belirtildi.

DÜNYADA İLK KADAVRADAN RAHİM NAKLİ TÜRKİYE'DE YAPILDI

Dünya'da insana yapılan ilk rahim operasyonu 2000 yılında Suudi Arabistan'da canlıdan yapılmış ancak yaşanan sağlık sorunları nedeniyle rahim geri alınmıştı. Dünya'da ilk başarılı rahim nakli ise, Türkiye'de 2011'de Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiş, kadavradan alınan rahim başarılı şekilde 21 yaşındaki Derya Sert'e nakledilmişti. 

Rahim naklinin ardından embriyo nakledilen Derya Sert’in hamileliği 8 haftalık bebeğin kalp atışlarındaki düzensizlik nedeniyle sonlandırılmıştı.

İsveç'de de 2012'den bu yana dokuz rahim nakli yapılırken, yaşanan sağlık sorunları nedeniyle iki vakada da organlar geri alındı.

Sayfa Yükleniyor...