Çin'de turuncu alarm

Çin'in başkenti Pekin'de hava kirliliğinin "tehlikeli ve riskli" seviyelere çıkması nedeniyle kentte turuncu alarm verildi.

Anadolu Ajansı 26.02.2014 - 13:00

Çin'de turuncu alarm

Dev metropolde bir haftadır aralıksız süren "tehlikeli" seviyelerdeki hava kirliliği nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Çin Temsilciliği, Çin'e hava kalitesini yükseltmesi ve Pekin sakinlerine kapalı alanlardan çıkmama yönünde çağrıda bulundu.

Kentte hava kirliliği DSÖ'nün güvenilir eşik olarak kabul ettiği PM 2,5 değerinin (25) 20 kat üzerine çıktı. Hava kirliliğindeki zararlı partikül oranını ölçen PM 2,5 değerinin 527'ye ulaştığı kentte, halk sokaklarda maske ile dolaşırken, solunum rahatsızlıkları nedeniyle hastanelere başvuranların sayısında artış olduğu kaydediliyor. Pekin'de kirliliğin iki gün daha sürmesi beklenirken, bölgeye gelecek rüzgarlı havanın yoğun kirliliği dağıtması öngörülüyor.

Çin'de hava kirliliği şiddetini belirten alarm sisteminde mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor. Turuncu alarm verildiğinde inşaatların durdurulması ve fabrikaların emisyonlarını geçici olarak yüzde 30 azaltması gerekiyor. Ayrıca kent sakinlerine toplu taşımayı kullanmaları, yaşlı, çocuk ve solunum rahatsızlığı olanların sokağa çıkmaması yönünde tavsiyede bulunuluyor.

İNSAN ÖMRÜNÜ 5 YIL KISALTIYOR
Meteorolojiye göre havanın güneşli olması gereken Pekin'de, kirlilik nedeniyle havayı açık gri bir tabaka kaplamış durumda ve kentin dev simge binaları görünmüyor. Diğer yandan Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu, hava kirliliğinin izlenmesi ve insan sağlığına etkilerinin araştırılması için çalışmalar yapacağını duyurdu. Komisyonun bu nedenle ilgili birimlere finansal destekleri artıracağı kaydedildi. Ülkede dün 161 kentte yapılan hava kirliliği ölçümlerinde 58 kentte kirlilik olduğu ve bunlardan da 23'ünün "oldukça kirli" seviyelere ulaştığı belirtildi.

Dünyada hava kirliliğinin en yüksek olduğu 20 şehirden 16'yer aldığı Çin'de, 20 milyonun üzerinde kişi astım hastası. Ayrıca Ulusal Bilimler Akademisinin Çinli ve yabancı bilim adamları ile yaptığı bir araştırmada, özellikle ülkenin kuzey bölgelerinde kömür yakmaya bağlı hava kirliliği nedeniyle insan ömrünün ortalama 5,5 yıl kısaldığı savunulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...