Çinli uzmanlara göre iki ay çok kritik

Çin'de domuz gribi salgının gelecek iki ay içinde, özellikle milyonlarca kişinin seyahat edeceği geleneksel Çin Yeni Yılı tatili sırasında çok daha fazla yayılmasından endişe ediliyor.

Anadolu Ajansı 11.12.2009 - 13:02

Çinli uzmanlara göre iki ay çok kritik

Çin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Deng Haihua, Bahar Bayramı da denilen geleneksel Çin Yeni Yılı tatili sırasında salgının yayılmasını önleme çabalarının yetersiz kalabileceği uyarısında bulundu.

Çin'de 13-19 Şubat günleri arasında Bahar Bayramı dolayısıyla bir hafta resmi tatil yapılacak. Çinlilerin geleneksel yeni yılı memleketlerine giderek aileleriyle birlikte karşılamaları öteden beri süregelen bir gelenek.

Sözcü Deng, Pekin'de düzenlenen basın toplantısında, şu ana kadar 32 milyondan fazla kişinin, bir başka deyişle günde yaklaşık 1 milyon kişinin aşı olduğunu söyleyerek, Bahar Bayramı tatiline kadar bu ortalamayı 1,5 milyona çıkaracaklarını belirtti. Çinli yetkili, göçmen işçi ve çocuklar gibi hassas kesimlerin aşı olmasına ağırlık vereceklerini vurguladı. Şu ana kadar aşı olanlardan 3631'inde yan etki görüldüğü belirtiliyor.

Çin'de domuz gribine yakalananların sayısı 100 bini geçerken, bu hastalıktan ölenlerin sayısı 326'yı buldu. Yalnızca 30 Kasım ile 6 Aralık arasındaki bir haftalık sürede 125 kişi hayatını kaybetti. Çin'deki grip vakalarının yüzde 91'inin domuz gribi olduğu bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...