Çocuğu bahar hastalıklarından korumak için

Bahar aylarında sık görülen enfeksiyonların çocuklara bulaşmasını önlemek için alınacak tedbirler...

17.03.2009 - 12:45

Çocuğu bahar hastalıklarından korumak için

Pediatri Doktoru Ayla Kamburoğlu Yüksel'e göre, bahar aylarında üst solunum yolu hastalıklarına neden olan virüslerin çocuklara bulaşmasını önlemenin en etkin yolu; çocuğun hasta kişilerle temasını engellemek. Yüksel, çocukları bahar hastalıklarından korumak için alınacak tedbirleri şöyle sıraladı:

Isı ve nem değişikliklerinin olduğu bahar aylarında en sık çeşitli virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonları görülür. Rhinovirüs, RSV, Influenza ve Adenovirüsler rastlanılan etkenlerden bazılarıdır. Bu virüsler genellikle burun akıntısı, hapşırık, öksürük, halsizlik, hafif ateş şeklinde belirtilerle seyreden üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurlar. Psödokrup (yalancı difteri) diye adlandırılan klinik tabloya yol açarak, ses kısıklığı, kuru ve boğuk tarzda öksürüklere neden olabilen Parainfluenza tiplerine de rastlanabilir. Allerjik hastalıkların bir kısmı (saman nezlesi gibi) bahar aylarında artış gösterebilir.

Çocukları, belirtilen üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hasta kişilerle temasın önlenmesidir. Bu amaçla kapalı ve kalabalık ortamlara  girilmekten kaçınılmalıdır. Okul içinde bulaşmayı en aza indirmek veya önlemek amacıyla hasta çocuğun okula gönderilmemesinde büyük yarar vardır. Bir çocukta bulaşıcı bir hastalık tespit edildiğinde okulun haberdar edilmesi gereklidir. Böyle bir durumda, varsa okul doktorunun veya hemşiresinin önerileri alınmalıdır.

SINIFLAR HAVALANDIRILMALI, ELLER İYİ YIKANMALI
Sınıfların düzenli havalandırılması, çocukların ortak kullanım alanlarında hijyen koşullarına dikkat edilmesi önemlidir.

Tüm hastalıklardan korunmada el yıkamanın çok önemli rolü vardır. Doğru el yıkama bulaşıcı hastalıkların yaygınlaşmasını önemli ölçüde azaltır.

Hastalık ortaya çıktığında çocuk doktorunun görüşleri alınmalıdır. Klinik tablonun farklılığına göre önerilen tedavi de farklı olacaktır. Üst solunum yolunun virüs etkenli enfeksiyonlarında semptomatik tedavi yeterli olmaktadır. Ateşin düşürülmesi, tıkalı burun yollarının açık tutulması, sıvı alımının arttırılması önerilmektedir.

Baharla gelen hastalıklardan korunmada önerilen bir medikal tedavi bulunmamaktadır. Ancak, allerjik hastalıkların orataya çıkmasını önleyen veya allerjiye bağlı yakınmaların şiddetini azaltabilen koruyucu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir. Grip aşıları, uygun mevsimde, uygun görülen çocuklara, doktor kontrolünde yapılabilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...