Güçlü bir savunma sistemi için çocuğun sağlıklı bir vücuda sahip olması gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Tamtekin, bunun için çocuğu mümkün olduğunca rafine ve raf ömrü uzun gıdalarla beslememenin önemine değindi.

A,C,E,D vitaminleri, demir ve selenyumun yeterli miktarda almasının gerekliliğine dikkat çeken, bu maddeleri içeren gıdaların uygun miktarda tüketilmesini öneren Tamtekin selenyumun; karides, mantar, somon, ton balığı dana ve kuzu ciğerinda bulunduğunu hatırlattı.

A VİTAMİNİNDEN ZENGİN SEBZE-MEYVE VERİN
A vitamini sarı, koyu yeşil sebze ve meyvelerde bulunuyor. Karotenlerin A vitamininin öncüsü olduğunu belirten Dr. Tamtekin, şu bilgileri verdi: “Bunlar savunma sisteminin yardımcı elemanlarındandır. Greyfurt, havuç, kuru kayısı, Trabzon hurması, kırmızı lahana, pancar, kırmızı turp, yaban mersini ve böğürtlende bol miktarda karoten vardır. Tüketilen sebze ve meyvelerin mevsimine uygun olması, vücudun ihtiyacının doğal yoldan karşılanmasını sağlayacak ve çocuğun savunma sistemini güçlendirecektir.”

ÇOCUĞUNU CAN SİMİDİ: C VİTAMİNİ
C vitaminin hastalıklardan korunmada önemli rol oynadığına dikkat çeken Dr. Tamtekin, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirecek yöntemleri şöyle anlattı: “C vitamini en çok çilek, kivi, kavun, portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyvelerde bulunmaktadır. Ayrıca zerdeçal ve zencefil C vitamini kaynaklarıdır. Anneannelerimizin ballı zencefil karışımının faydası hepimiz tarafından bilinmektedir. Çocukların günlük ortalama 100 mg kadar C vitaminine ihtiyaçları vardır. C vitamini depolanan bir vitamin değildir, fazlası vücuttan atılır. Bağışıklık sisteminin korunması için olmazsa olmazlardan olan E vitamini de kuruyemiş, zeytin, zeytinyağı ve bazı yeşil sebzelerde bulunmaktadır.

1 KÖFTE İLE ÇİNKO İHTİYACI KARŞILANABİLİR
Çinko elementinin de güçlü savunma mekanizmasında önemli rolü vardır. Bu nedenle son yıllarda çinko preparatları çok satanlar listesinde yer almaktadır. Oysaki çocuğunuz, her gün tükettiği gıdalardan kendisi için gerekli olan çinkoyu alabilir. Örneğin; 100 gr ette (3 köfte) 9 mg pişmiş nohutun 100 gramında 1.4 mg çinko bulunmaktadır. 1-3 yaş arasındaki bir çocuğun 3 mg çinkoya ihtiyacı olduğuna göre, sadece 1 köfte tüketen bir çocuk bile çinko ihtiyacını rahatlıkla karşılamış olacaktır.

DEMİR VE D VİTAMİNİ ALIMINA DİKKAT
Ülkemizde en yaygın sağlık sorunlarından biri de demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği anemisi hem demir alımının yetersiz kaldığı hem de demir kaybının olduğu durumlarda ortaya çıkabilir. Demir; et, pekmez, ciğer, yumurta, kuru üzüm, bakliyat ve bazı yeşil sebzelerde bulunur. D vitamini de savunma sistemi için gerekli vitaminlerdendir. Güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde güneşe çıkmak D vitamini seviyesini normalleştirecektir.

GRİP AŞISI VE BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ HAPLAR ETKİLİ Mİ?
Günümüzde bağışıklığı güçlendirdiği iddia edilen bazı preparatların (ekinezya, mürver, beta glukan, propolis, C vitamini, çinko, arı sütü vb.) yararlılığının bilimsel çalışmalarla kanıtlanmadığı bilinmektedir. Adaçayı gibi masum görülen bir bitki çayının bile belli bir miktardan fazlası toksik etki yaparken, piyasada bulunan ve güçlü bir korunma sistemine sahip olunacağı vaadi ile sunulan bazı preparatların zararsız olup olmadığının iyi araştırılması gerekir. Gripten korunmak için aşı uygulaması konusunda da uzmanlar çocukların gelişigüzel aşılanmaması gerektiği hususunda birleşmektedir.

HASTALIKTAN KORKMAYIN, ÖNLEM ALIN
Çocukların 2-8 yaş arasında sosyalleşme süreçlerinde birçok mikropla karşılaşacakları ve sıklıkla hastalanabilecekleri unutulmamalıdır. Çocuğun dengeli beslenmesi sağlanmalı, yeterli sürede uyuması için gerekli düzenlemeler yapılmalı ve çocuklar düzenli bedensel aktivitelere yönlendirilmelidir.”