Çocuğun sağlığını ‘uzaktan koruma’ rehberi

Çocukları üniversiteyi kazandığı için sevinen aileleri şimdi de onları başka şehre göndermenin endişesi sardı. Binlerce genç eğitim için başka bir şehre giderken aileler, 'çocuğumun sağlığını nasıl koruyacağım' sorusu ile baş başa kaldı.

Haberler 15.10.2013 - 14:51

Çocuğun sağlığını ‘uzaktan koruma’ rehberi

İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, yalnız yaşamaya başlayan gençlerin sağlığını korumak için ebeveynlere şu önerilerde bulundu:

Uyku: Beden ve ruh sağlığını korumak için yeteri kadar (8-10 saat) uyumak gerekli ve önemlidir. Yetersiz uyku davranış sorunlarına, öğrenme problemlerine ve akademik performans düşüklüğüne neden olan faktörlerden sayılmaktadır. Uyku sorunu yaşayan öğrenciler, sabah yorgun şekilde uyanma, gün içinde uyuklama ve fiziksel aktivite esnasında çabuk yorulma gibi durumlardan şikayetçi olmaktadırlar. Yeni çevrelerine uyum sürecinde olan gençler yeterli ve kaliteli bir uyku ile daha zinde olacaklardır.

Beslenme: Eğitimleri için ailelerinden uzakta yaşamak durumunda kalan öğrencilerin sağlıklı kalmaları için yeterli ve dengeli bir beslenme programını uygulamaları gerekir. Buna göre sabahları kahvaltı yapmayı ihmal etmemeleri ve gün içinde öğün atlamamaları önemlidir. Şeker ve yağ oranı yüksek besinler yerine besleyici değeri yüksek (yağsız et, tavuk, balık, baklagiller ve sınırlı miktarda ekmek gibi) besinlerin dengeli şekilde tüketilmesi uygun olacaktır.

Egzersiz ve sosyal etkinlikler: Günlük ders ve staj çalışmalarından arta kalan boş zamanlarında sportif faaliyetler veya sosyal etkinliklere (müzik, tiyatro, satranç gibi) katılmaları kendilerini daha zinde hissetmelerine yardımcı olacaktır. Öğrenciler günlük okul yaşantısı ve derslerden kaynaklanan stresi düzenli olarak yapacakları egzersiz veya sanatsal aktiviteler ile üzerlerinden atabilirler.

Ayrılma bireyselleşme sorunları: Ailesinden uzakta eğitimine devam eden bazı öğrenciler ailelerinden ilk kez uzun süreli olarak ayrı yaşamaktadırlar. İnsan hayatında iki kez ayrılma bireyselleşme yaşamaktadır. Birincisi doğum ile birlikte bebeğin anneden ayrılarak dış dünyaya geçmesidir. Diğeri ise akademik yaşantı gereği bazı öğrencilerin anne-babasından ayrı yaşamaya başladığı dönemdir. Başlangıçta bağımsız yaşantının getirdiği bir coşku olmakla birlikte, zaman içinde sorumluluklarını yerine getirememe, ekonomik nedenler, kendine olan güvensizlik gibi nedenler ile depresif bir durum gelişebilmektedir. Ayrılık ve bireyselleşme mi depresyonu davet ediyor, yoksa kişide var olan depresif yapı mı ayrılma sürecini olumsuz etkiliyor, bu konularda henüz bir net sonuç elde edilmiş değildir. Ancak ailesinden ilk kez ayrılacak öğrencilerin uzun ayrılık öncesinde kısa süreli denemeler yaparak duruma uyumunun kolaylaşması sağlanabilir.

Sayfa Yükleniyor...