Çocuğun sürekli hastalanmasının nedeni alerji olabilir

Kış aylarında, sık sık nezle ve grip olan, burun akıntısı, tıkanıklığı, kaşıntısı yaşayan; geceleri geçmeyen öksürük, öksürüğe bağlı hırıltı ya da nefes darlığı sorunları olan çocuklarda, altta yatan neden ‘alerji’ olabilir.

Haberler - ntv.com.tr 16.01.2019 - 11:34

Çocuğun sürekli hastalanmasının nedeni alerji olabilir

Uzmanlara göre, alerjik çocuklarda enfeksiyonlar diğer çocuklara göre daha uzun sürüyor, kimi zaman da enfeksiyonların kendisi alerjik hastalıkları tetikleyebiliyor. Bahar aylarında sık görülen alerjiler, kışın kapalı ortamlarda daha fazla zamanının geçirilmesi, özellikle ev tozu gibi iç ortam alerjenleriyle maruziyeti artıyor.

Bu nedenle 3 haftadan daha uzun süren burun akıntısı, öksürük ve öksürüğe bağlı hırıltıların alerjik kökenli olabileceğine işaret eden Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban, bir yaş altındaki bebeklerde daha sık rastlanan besin alerjilerinin de tıpkı polenler veya ev tozu akarları gibi burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük, hırıltılı solunum şikâyetleriyle kendini gösterdiğini söylüyor:  

“Bu bebekler kış aylarında viral enfeksiyonlara daha yatkın oluyor. Geçirdikleri enfeksiyonlar bronşiolite ilerleyebiliyor. Astım ve alerjik rinit gibi hastalıklar, enfeksiyon hastalıklarıyla karıştırılırsa, gereksiz antibiyotik kullanımına ve asıl hastalığın tedavisinin gecikmesine yol açabiliyor.”

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Alerjik reaksiyonda, değişik organ ve sistemler farklı derecelerde etkilendiğinden, alerjik hastalıkların belirtileri çok farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor.

Solunum sistemi etkilenmesi durumunda:
Uzun süren ve gece artış gösteren öksürük,
Göğüsten gelen hırıltı,
Nefes darlığı,
Burun akıntısı ve tıkanıklığı,
Aksırık,
Tekrarlayan orta kulak ve sinüzit sorunları ortaya çıkabiliyor.

Dolaşım sistemi etkilenmesi durumunda:
Ani gelişen yüzde solgunluk,
Tansiyon düşmesi ve çarpıntı ortaya çıkabiliyor.

Bazı durumlarda birden fazla sistemin etkilenmesine bağlı olarak, bu belirtilerin çoğu ve hatta tümü birden görülebiliyor. Bu belirtiler çocukta görüldüğünde uzman hekime başvurulması gerekiyor. Hekimin yapacağı çeşitli kan ve deri testleriyle alerji tanısı konulabiliyor.

Alerji, kronik bir hastalık olduğundan, akut dönemdeki tedavisi kadar, şikâyetin olmadığı dönemde verilen koruyucu tedavi de önem taşıyor. Tedavinin temeli, alerjiye neden olan etken ya da etkenlerin ortadan kaldırılmasına dayanıyor. Semptomları hafifletmek için de ilaç tedavisinden yararlanılabiliyor. 

ALERJİK HASTALIKLARI ÖNLEMEK İÇİN DE MUCİZENİN ADRESİ ANNE SÜTÜ!


Çocuklarda alerjik hastalıkların gelişmemesi için anne sütünün çok önemli olduğunun altına çizen Çocuk İmmünoloji ve Alerji Uzmanı, bebeklerin ilk 6 ay mutlaka anne sütü alması gerektiğini söylüyor ve mümkünse 2 yaşına kadar devam edilmesini öneriyor. Çocuğun bağışıklık sistemi ancak 5 yaş civarında tam olarak gelişebiliyor. Bu dönemde yapılan çocukluk dönemi aşıları, hastalıklardan korunmada önemli yer tutuyor.

ALERJİK OLMAK, OKULA GİTMEYİ, SPOR YAPMAYI ENGELLEMİYOR

Kontrol altında alerjik hastalığı olan çocukların, diğer çocuklardan farkı bulunmadığını vurgulayan Prof. Sarıçoban, “Alerjinin neye karşı olduğunu bilmek, alerji zamanı gelmeden önlemlerini almak, gerekiyorsa alerji koruyucu ilaçları kullanmak gerekiyor. Gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi ve çocukların fast-food yerine sebze, meyve ağırlıklı beslenmesi önemli. Çocukların, alerjen ve enfeksiyonlarla daha kolay karşılaşabilecekleri kreş, alışveriş merkezi gibi ortamlara mümkünse erken yaşlarda sokulmaması gerekiyor. Kullanılan vitaminler, bitkisel ilaçlar bağışıklığı zayıf olan çocuğu koruyamıyor. Sık sık el yıkamak da çok önemli” diyor.  

Fotoğraflar: Yeditepe Üniversitesi 

VİDEO: SEZARYENLE DOĞANLARDA ALERJİ RİSKİ DAHA FAZLA

Sayfa Yükleniyor...